foto: TASR/AP

Na území našej krajiny tak registrujeme 1480 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

Vo štvrtok potvrdili tri nové prípady ochorenia Covid-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Počet ľudí pozitívnych na toto ochorenie tak na Slovensku stúpol na 1 480.

Laboratóriá urobili vo štvrtok takmer 4-tisíc testov. Celkovo tak otestovali už takmer 136-tisíc vzoriek. Chorobe nepodľahla žiadna ďalšia osoba, Slovensko tak stále eviduje 27 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 19 osôb, uzdravilo sa spolu už 1 131 ľudí.

Ako informoval permanentný krízový štáb na korona.gov.sk, počet hospitalizovaných pacientov klesol, aktuálne je ich 116. Z toho u 21 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú tri osoby, umelú pľúcnu ventiláciu nepotrebuje žiadny pacient. Kĺzavý medián klesol na hodnotu tri. Z nových potvrdených prípadov zaznamenali dva v Trenčianskom a jeden v Košickom kraji.

ŠÚKL zaregistroval slovenský test na nový koronavírus

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vo štvrtok zaregistroval slovenský test na nový koronavírus. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

PCR test na nový koronavírus vyvinuli slovenskí vedci na čele s firmou MultiplexDX. Autorom kľúčového komponentu je vedec a biochemik Pavol Čekan. Verejnosti ho predstavili začiatkom apríla. ŠÚKL prijal žiadosť o registráciu 7. mája.

Test je podľa odborníkov špecifický pre slovenské kmene koronavírusu SARS-CoV-2, čo umožňuje tvorcom spoľahlivú diagnostiku nového koronavírusu v skoršej fáze ochorenia.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )