Foto: Facebook.com/Travelistan

Odvážni Slováci sa vydali na náročnú ľadovú expedíciu po stopách prvých ľudí, ktorí osídlili nový kontinent.

Skúsení slovenskí cestovatelia Martin Navrátil a Peter Hliničan, známi predovšetkým z cestovateľského portálu Travelistan, sa pred dvoma týždňami vydali na náročnú cestu – Expedíciu Beringov prieliv. Príroda je však silnejšia ako človek a kvôli nepriaznivým podmienkam sa rozhodli svoju cestu predčasne ukončiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Beringov prieliv je pás mora široký približne 90 kilometrov vzdušnou čiarou, ktorý spája Áziu a Ameriku. Ide teda o najkratšiu vzdialenosť medzi týmito dvoma kontinentami. Martin Navrátil a Peter Hliničan sa rozhodli vykročiť na expedíciu s názvom Beringov prieliv – Cesta prvých ľudí.

Tejto ceste predchádzal tvrdý tréning a zodpovedná príprava. Tak sa im podarilo vydať na prechod cez Beringov prieliv suchou nohou ako prvým Slovákom vôbec. Zatiaľ sa túto trasu podarilo zdolať iba 9 ľuďom z celého sveta. Napriek tomu, že bola slovenská expedícia pripravená, príroda to zariadila inak.

Rozhodujúce slovo mala príroda

„Mali sme na to, ale príroda rozhodla za nás. Expedícia Beringov prieliv – Cesta prvých ľudí končí.“ Tieto smutné slová uverejnili dnes Martin a Peter vo svojom príspevku na Facebooku Travelistanu. Svoju cestu začali 25. februára a do dnes sa im darilo postupovať pri teplotách -35 stupňov Celzia, pri ktorých zvládali aj ťahanie ťažkých saní či spanie v stane pri ľadových podmienkach.

Namiesto očakávaných -20 až -50 stupňov Celzia a zamrznutého mora expedíciu prerušila teplota pohybujúca sa na 0 stupňoch. V dôsledku toho hrozilo, že by mohli zostať uväznení na topiacej sa plávajúcej ľadovej kryhe uprostred mora. Slovenských cestovateľov zastihol aj uragán a aj kvôli tomu sa líder expedície Viktor Simonov rozhodol túto cestu ukončiť.

Martin Navrátil a Peter Hliničan vytvorili sedemčlennú posádku, ktorá odštartovala svoju cestu na Čukotke patriacu pod Ruskú federáciu a cieľom mala byť americká Aljaška. S tým, okrem fyzickej prípravy, súviselo aj vybavovanie množstva povolení na prechod z jedného kontinentu na druhý.

Cesta prvých ľudí

Pri osídlení amerického kontinentu prešli jeho prví obyvatelia práve cez zamrznuté Beringovo more z Ázie. V roku 1728 prešiel cez Beringov prieliv ruský objaviteľ Vitus Bering, podľa ktorého aj nesie svoj názov. Potom do roku 1913 zostal tento prechod človekom nedotknutý. Kvôli náročným podmienkam sa ho odvtedy podarilo prejsť iba deviatim ľuďom.

@Peter Michaela Peterle Dosedla- Čakali ste, že to bude ľahšie?

Gepostet von Travelistan am Mittwoch, 4. März 2020

Správny krok

Odvážni Slováci sa po dlhej príprave rozhodli s úctou k prírode po desiatich dňoch vrátiť.

„Áno bolí to, ale zas musíme s pokorou počúvať aj matku prírodu a neísť proti múru. Je to ako výstup na Everest – niekedy sa podarí a niekedy nie. Prídu ďalšie príležitosti,“ povedali slovenskí cestovatelia.

Dokázali tak, že pri dobývaní takýchto miest je najdôležitejšia pokora a schopnosť nepreceniť svoje možnosti. Človek môže byť akokoľvek skúsený a pripravený, príroda má však vždy rozhodujúce slovo. A my im prajeme veľa šťastia pri návrate a ďalších expedíciách.

Viac zaujímavých informácií o Expedícii Beringov prieliv sa môžete dozvedieť priamo na stránke Travelistanu alebo na sociálnych sieťach Instagram či Facebook.

Uložiť článok

Najnovšie články