foto: Pixabay (ilustračné)

Len pred niekoľkými dňami sme vás informovali o asteroide, ktorý sa mal v septembri priblížiť k Zemi.

Asteroid mal názov 2006 QV89 a Európske južné observatórium napokon verejnosť informovalo, že nepredstavuje žiadnu hrozbu, nepodarilo sa ho totiž spozorovať na predpokladanej dráhe. Zdá sa však, že asteroidy občas prekvapia aj vesmírne agentúry, ako totiž informuje portál CNET, včera jeden okolo Zeme preletel vo veľmi tesnej blízkosti.

Prekvapenie vo forme asteroidu

Predstavte si, že kráčate po ulici, premýšľate nad tým, čo všetko ešte dnes potrebujete stihnúť a čo by ste mali uvariť na večeru, keď vám z ničoho nič okolo ucha presviští poriadne veľká lopta. Nepríjemné prekvapenie a práve také včera postihlo aj Zem, bez varovania totiž okolo nás presvišťal veľký asteroid. Asteroid má názov 2019 OK a odhaduje sa, že meria v priemere okolo 17 až 39 metrov. Našťastie, aj keď nebol asteroid zaznamenaný s príliš veľkým predstihom, planétu minul a preletel okolo nás celkom neškodne.

Zaspať na vavrínoch sa nevypláca

O blížiacom sa asteroide sa dozvedelo brazílske observatórium Sonear Survey len jediný deň predtým, ako sa okolo nás mihol. V rozhovore pre portál The Conversation sa astronóm Michael Brown vyjadril, že toto prekvapenie by sme nemali brať na ľahkú váhu, je totiž dôkazom toho, že vesmírne javy sú nepredvídateľné a taký asteroid sa veľmi rýchlo môže zvrtnúť na vážne nebezpečenstvo.

Lunárna vzdialenosť

Univerzita v Ohiu pred časom rozbehla projekt s názvom All-Sky Automated Survey for SuperNovae (ASAS- SN), ktorého cieľom je pozorovať všetko, čo sa na oblohe udeje. Práve ASAS- SN na svojom Twitteri uviedlo, že trajektória asteroidu bola od Zeme vzdialená len 0,19 lunárnej vzdialenosti, pričom už 1 lunárna vzdialenosť znamená, že sa asteroid nachádza veľmi blízko k Zemi. Pojem lunárna vzdialenosť označuje priemernú vzdialenosť Mesiaca od Zeme, pričom toto číslo predstavuje 384 403 kilometrov, asteroid 2019 OK bol teda od Zeme vzdialený zhruba 74 000 kilometrov.

View this post on Instagram

No need to get alarmed! 😃 ⠀⠀⠀ Asteroid 2006 QV89, a small object 20 to 50 metres in diameter, was in the news lately because of a very small, 1-in-7000 chance of impact with Earth on 9 September 2019. ⠀⠀⠀ While we do not know 2006 QV89’s trajectory exactly, we do know where it would appear in the sky if it were on a collision course with our planet. Therefore, we can simply observe this small area of the sky to check that the asteroid is indeed, hopefully, not there. ⠀⠀⠀ This way, we have the chance to indirectly exclude any risk of an impact, even without actually seeing the asteroid. ⠀⠀⠀ This is precisely what we did together with @esoastronomy on 4 and 5 July, using ESO's Very Large Telescope (VLT). ⠀⠀⠀ Teams obtained very ‘deep’ images of a small area in the sky, where the asteroid would have been located if it were on track to impact Earth in September. ⠀⠀⠀ Nothing was seen. ⠀⠀⠀ Go to our @instagram Story to learn more. ⠀⠀⠀ 📸 ESO / S. Guisard ⠀⠀⠀

A post shared by ESA (@europeanspaceagency) on

NASA tvrdí, že sa nie je čoho obávať

Čo by sa stalo, keby asteroid 2019 OK predsa len narazil do Zeme? Vedci odhadujú, že by to narobilo poriadny neporiadok, dopad by bol totiž rovný výbuchu niekoľkých megaton TNT. Aj keď to znie znepokojivo, NASA dodáva, že sa nie je čoho obávať, prelety asteroidov, ktoré by skutočne ohrozili Zem, sú totiž zriedkavé. Ako sa však hovorí, je lepšie báť sa a byť pripravený, ako sa zľaknúť.

cnet
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )