Ilustračná foto: TASR (AP Photo/NASA/JPL-Caltech)

O tom, že Zem ohrozuje asteroid, sme počuli už niekoľkokrát.

Tentoraz sa začiatkom júna objavila v médiách správa, že sa k nám valí asteroid s názvom 2006 QV89. Zdá sa však, že si môžeme vydýchnuť. Ako píše ScienceAlert, Európska vesmírna agentúra a Európske južné observatórium považujú hrozbu za irelevantnú.

Skrížené obežné dráhy

Asteroid, ktorý mal pre Zem predstavovať hrozbu, má pomenovanie 2006 QV89, keďže bol objavený práve v roku 2006. Asteroid má v priemere 20 až 30 metrov a okolo Slnka obieha po dráhe, ktorá sa mala s obežnou dráhou Zeme skrížiť 9. septembra. Šanca, že sa tak stane, bola 1:7 000, čo predstavuje 0,00014 percenta. Okrem toho, asteroid bol po objavení pozorovateľný len po dobu 10 dní a následne sa vedcom stratil z dohľadu. Od augusta 2006 ho teda nik nevidel a percentuálny výpočet je skôr odhadom.

Zrážka s asteroidom nehrozí

Aj keď sa môže zdať, že šanca na zrážku je nízka, Európska vesmírna agentúra (ESA) nič nenecháva na náhodu a pozorne sleduje každý objekt, kde je šanca na zrážku vyššia ako nulová. ESA však zhodnotila, že k zrážke napokon začiatkom septembra nedôjde a šanca, že sa tak stane v blízkej budúcnosti, je minimálna. Aby ESA upokojila médiá túžiace po senzácii, na svojej stránke uverejnila oficiálne vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že asteroidy sa približujú a opäť vzďaľujú, nie je preto dôvod na žiadnu paniku.

Aj naďalej môžeme spávať celkom pokojne

Ako prišli vedci z ESA na to, že nič nehrozí? V roku 2006, keď bol asteroid objavený, vyrátali jeho obežnú dráhu a v čase, keď sa mal objaviť v blízkosti Zeme, pozorne sledovali priestor, kde sa mal vyskytnúť a to za pomoci systému moderných ďalekohľadov s názvom Very Large Telescope v Čile. Na danej ploche však, našťastie, asteroid 2006 QV89 spozorovaný nebol a zrejme nebude ani v septembri.

Malé asteroidy nie sú hrozbou

Ak by sa k Zemi priblížil, agentúry by o tom určite vedeli, asteroidy totiž sledujú už z veľkých vzdialeností a dokážu spozorovať aj tie, ktoré majú menšie rozmery a ich povrch neodráža svetlo. Okrem toho, neraz sa stáva, že sa asteroid objaví a podobne ako 2006 QV89, už sa viac neobjaví. A ak je asteroid taký malý, že ho nedokážu zachytiť ani tie najmodernejšie teleskopy, znamená to, že nepredstavuje pre Zem vážnu hrozbu. Ak by sa tak malý asteroid priblížil k Zemi, zhorel by už počas prechodu atmosférou a na Zem by už nestihol dopadnúť.

Podľa ESA si môžeme vydýchnuť až do roku 2022, kedy sa má v blízkosti Zeme objaviť 13 metrov veľký asteroid s názvom 2009JF1. Šanca, že dôjde k zrážke, je 1:4 464.

sciencealert, ESA
Uložiť článok

Najnovšie články