Foto: Wikimedia (NASA/JPL-Caltech/Arizona State Univ./Space Systems Loral/Peter Rubin)

Ďalšia zlatá horúčka sa nebude konať na Aljaške. Dokonca ani na Zemi.

Ťaženie vzácnych kovov na asteroidoch je rozhodne súčasťou budúcnosti svetovej ekonomiky. NASA plánuje misiu, v rácmi ktorej navšítivi asteroid 16 Psyche, ktorý sa celý skladá z kovov. Ako uvádza portál My Modern Met, vďaka návšteve tohto asteroidu by sme mohli lepšie pochopiť ako vznikajú planéty a ako funguje zemské jadro. Asteroid sa totiž svojim zložením na naše jadro veľmi nápadne podobá.

Aj preto už padla teória, že ide o oddelenú vrstvu jadra formujúcej sa planéty. Aj napriek tomu, že sa bavíme o zlatej horúčke, pravda je taká, že podobne ako zemské jadro, gigantický asteroid 16 Psyche sa skladá prevažne zo železa a niklu. Jeho potenciálna hodnota sa hýbe okolo 700 kvintiliónov dolárov. Zároveň však nie je vylúčené, že medzi rôznymi kovmi sa tu nachádza aj zlato, no rozhodne tu nie je v prevažných množstvách.

Wikimedia (Tomruen)

Je tam dosť pre každého

Od započatia vesmírneho ťaženia sme ešte stále dosť ďaleko, no sú to misie ako práve táto, ktoré nám to snáď v budúcnosti umožnia. Misia má byť spustená v auguste 2022, pričom NASA by mala na povrch asteroidu doraziť v roku 2026. V rámci misie má plavidlo Psyche po dobu 21 mesiacov obiehať asteroid. Za tento čas bude skúmať a skenovať jeho povrch na základe čoho budeme môcť určiť, či asteroid bol niekedy súčasťou planéty alebo nie.

Ako na záver uvádza portál My Modern Met, keby sa hodnota asteroidu rozdelila medzi všetkých ľudí na Zemi, každý by dostal 93 miliárd. Napokon, bol to senátor Ted Cruz, kto povedal, že svetovo prvý bilionár príde k svojmu bohatstvu vo vesmíre. A dvere k tomu by mohlo tvoriť práve vesmírne ťaženie.

mymodernmet.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )