Letné olympijské hry v Paríži otvoril veľkolepý ceremoniál v srdci mesta. Odkaz na históriu a kultúru Francúzska zavŕšil dych vyrážajúci návrat Céline Dion. Tohtoročnú olympiádu však sprevádza aj pachuť porušovania ľudských práv. Na rôzne odvrátené stránky oslavy športu upozornil Inštitút ľudských práv.
Nie je to len o sláve olympiády
„Kvôli olympiáde „vyčistili“ ulice Paríža od chudobných (ľudia bez domova, imigranti/ky a utečenci/ky…), podobné praktiky sa, samozrejme, diali aj pri iných olympiádach a podobných podujatiach, zarážajúci je nerovný meter a pokrytectvo v pokrývaní takýchto excesov v prípade Západu a zvyšku sveta v nedávnej minulosti,“ napísala organizácia na sociálnu sieť.
Okrem iného poukazuje aj na porušovanie práv žien, a to najmä v prípade tých, ktorým bolo zakázané súťažiť v hidžábe (šatka, ktorou si moslimky zakrývajú vlasy, krk a poprsie, pozn. red.). Nejde pritom o ojedinelý prípad, kedy v krajine dochádza k porušovaniu, respektíve k nerešpektovaniu slobody vierovyznania a práv menšín.
Francúzsko podľa inštitútu v súvislosti s obhajobou obetí štátnej represie neštandardným spôsobom zakázalo viacero mimovládnych organizácií. A to predovšetkým tie, ktoré sa venujú antirasistickej agende. „Takéto počínanie pripomína praktiky putinovského Ruska, no nedostáva sa im ani zďaleka rovnakého pokrytia našimi médiami a vyjadrovania zo strany demokratických politikov/čiek,“ upozorňuje.
Francúzsko, aktuálne sa skrývajúce za veľkoleposť olympiády, naďalej pokračuje aj v neokoloniálnej politike voči africkým štátom, a to vrátane ozbrojeného násilia.
Inštitút píše aj o nerovnom „metri“ v prípade krajín, ktoré aktuálne vedú alebo sa podieľajú na ozbrojených konfliktoch.
„Rusko a Bielorusko boli vylúčené krátko po invázii na Ukrajinu. Športovci/kyne sa zúčastňujú iba individuálne ako AIN (Authorised Neutral Athletes, pozn. red.). Izrael však nie je (vylúčený, pozn. red.) ani po viac ako 50 rokoch vojenskej okupácie Palestíny, ktorú nedávno Medzinárodný súdny dvor OSN vyhlásil za nelegálnu a rovnajúcu sa anexii a ani po 9 mesiacoch série zdokumentovaných vojnových zločinov a podloženom podozrení z etnických čistiek v Gaze, v rámci útoku na Gazu izraelská armáda zabila 69 olympionikov/čiek vrátane prvého palestínskeho olympionika Majeda Abu Maraheela.“
Nahlásiť chybu v článku