Foto: NASA Earth Observatory image by Jesse Allen, using data from the Level 1 and Atmospheres Active Distribution System (LAADS). Story by Adam Voiland, with information from Zhifa Luo (East China Normal University). [Public domain]

Vedci prinášajú ďalší dôkaz o klimatickej zmene. Tentokrát z prostredia svetového oceánu.

Svetové oceány dosiahli v roku 2019 rekordnú teplotu, pričom tempo ich otepľovania sa neustále zvyšuje. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v utorok zverejnil čínsky odborný časopis Pokroky v atmosférickej vede. Informovala o tom agentúra DPA.

Priemerná teplota oceánu bola podľa štúdie v roku 2019 o 0,075 stupňa vyššia, ako bol priemer z rokov 1981 – 2010. Vedci vypočítali, že na dosiahnutie takejto teploty by oceán musel absorbovať 228 sextiliónov joulov, čo je približne 3,6-miliárdykrát viac tepla, ako sa uvoľnilo pri výbuchu atómovej bomby v Hirošime.

„Namerané otepľovanie oceánov je nezvratné a predstavuje ďalší dôkaz globálneho otepľovania,“ uviedol v tejto súvislosti Čcheng Li-ťing, hlavný autor štúdie z Ústavu atmosférickej fyziky Čínskej akadémie vied. „Neexistuje žiadne rozumné alternatívne vysvetlenie tohto otepľovania, než ľuďmi vytvárané emisie skleníkových plynov,“ dodal Čcheng.

Koralové útesy na Havaji, foto: Archív SITA

Vedci taktiež porovnali údaje z rokov 1987 – 2019 s údajmi z rokov 1955 – 1986 a zistili, že v rámci posledných šiestich desaťročí bolo otepľovanie oceánov v neskoršom zo sledovaných období o 450 percent rýchlejšie ako v predchádzajúcom období.

Ľudia majú podľa názoru autorov možnosť usilovať sa o zvrátenie svojho vplyvu na klímu, avšak upozorňujú, že oceány budú na túto zmenu v prístupe reagovať pomalšie ako súš a atmosféra. Od roku 1970 totiž pohltil oceán až 90 percent tepla vytvoreného globálnym otepľovaním, pričom v prípade súše a atmosféry to boli len štyri percentá.