Foto: Pexels

Koralové útesy migrujú. Presúvajú sa do chladnejších vôd.

Koralové útesy sú jedným zo symbolov aktuálnej klimatickej zmeny. Unikátne morské ekosystémy blednú, miznú a umierajú. Tak znie väčšina negatívnych správ zo sveta koralových útesov. Podľa najnovších zistení vedcov však situácia možno v budúcnosti nemusí byť tak hrozivá ako predpokladáme. Zdá sa, že príroda si so zmenami, ktoré spôsobujeme dokáže aspoň čiastočne poradiť. Koralové útesy si totiž hľadajú nové útočisko. 

Klimatická zmena núti koralové útesy migrovať, podobne ako iné morské organizmy, píše sa v tlačovej správe laboratória Bigelow zameraného na oceánsky výskum. Podľa Nichole Price, vedúcej spomínaného výskumu, je tento trend viac ako viditeľný, no vedci si stále nie sú istí, či koralové útesy v nových oblastiach dokážu nahradiť rozmanitosť tých pôvodných.

Koralové útesy sa nachádzajú v plytkovodných pobrežných oblastiach. Celosvetovo zaberajú asi 300-tisíc kilometrov štvorcových a patria k najrozmanitejším a najzložitejším ekosystémom na Zemi. Vyskytujú sa v tropickom pásme a teda v oblastiach na oboch stranách rovníka medzi obratníkom Raka na severnej a obratníkom Kozorožca na južnej pologuli. Najväčší koralový útes, Veľkú koralovú bariéru, možno nájsť pri severovýchodnom pobreží Austrálie.

Izoterma svetového oceánu na hranici 20°C. Oblasť v podstate kopíruje tropické pásmo, prirodzený región výskytu koralových útesov, Foto: Wikimedia

Podľa nových zistení sa koralové útesy zo svojich prirodzených oblastí výskytu presúvajú do chladnejších oblastí. Počet mladých koralov sa mal za posledných 40 rokov v tropických oblastiach znížiť o 85%. Naopak, v subtropickom pásme ich množstvo vzrástlo dvojnásobne. Príčinou sú podľa odborníkov klimatické zmeny a otepľovanie oceánu. Útesotvorné organizmy, ktoré koralové útesy vytvárajú, sa tak presúvajú do chladnejších vôd subtropického pásma, kde majú pre život vhodnejšie podmienky.

Foto: Unsplash

Podľa vedcov sa však na takéto vzdialenosti dokážu presúvať len niektoré organizmy koralových útesov. Presné zloženie tých v subtropickom pásme ale ešte pre nedostatočný počet výskumov známe nie je. Vedci však tvrdia, že koraly v subtrópoch môžu byť útočiskom aj pre ďalšie druhy, ktorých klimatická zmena núti migrovať z ich prirodzeného prostredia. Otázkou ostáva ako ekosystém koralových útesov v subtropickom pásme „zapadne do nového kolektívu“. Podľa Satoshi Mitaraia, spoluautora štúdie, sme tak svedkami stretu ekosystémov, ktoré spoločne nikdy neexistovali a nie je jasné, ako dlho bude trvať, kým sa dostanú do vzájomnej rovnováhy.

Foto: Pexels

Nové zistenia priniesla kooperácia medzinárodného tímu vedcov z celkom 17 rôznych organizácií zo 6 krajín sveta. Vedeckí tím analyzoval dáta, ktoré monitorovali koralové útesy vo svete od roku 1974. Práve dlhodobý zber údajov pomohol vedcom po desaťročiach odhaliť trend migrácie koralových útesov na oboch stranách rovníka približne do vzdialenosti 35. rovnobežky. Tropické pásmo pritom končí obratníkmi na 23°C severnej a južnej zemepisnej šírky. Či ale tento trend poskytuje nádej na svetlejšiu budúcnosť koralových útesov zatiaľ povedať nemožno.

Uložiť článok

Najnovšie články