Práce na novej nemocnici v meste Wu-chan, foto: SITA

Wuhan sa ešte koncom decembra stal epicentrom nákazy.

Mesto okamžite zmobilizovalo svoje sily, zhromaždilo potrebný personál, postavilo niekoľko dočasných nemocníc a v januári vyhlásilo, že uzatvára svoje hranice, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy. Wuhan tento týždeň navštívil čínsky prezident Xi Jinping, obyvatelia preto dúfajú, že karanténa bude možno už čoskoro zrušená. Najskôr však musia podstúpiť lekcie vďačnosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Karanténa trvá už desiatky dní

Obyvatelia Wuhanu sú po desiatkach dní ešte stále v karanténe, ako však informuje portál Daily Mail, mesto tento týždeň navštívil čínsky prezident, aby skontroloval či mesto dodržiava preventívne opatrenia. Zároveň sa prostredníctvom videa prihovoril pacientom a pracovníkom v nemocniciach. Obyvatelia preto musia preto absolvovať lekcie vďačnosti. To, že miesto, kde to celé začalo, navštívil prezident Xi Jinping, predstavuje pre obyvateľov nádej, že odborníci dostávajú situáciu pomaly, ale isto pod kontrolu.

Ilustračná fotografia, foto: SITA

Ako informuje portál China.org, vo Wuhane bolo postavených celkovo 16 dočasných nemocníc na liečbu pacientov nakazených koronavírusom, tento týždeň však zavreli svoje brány aj posledné dve dočasné nemocnice. Tie boli určené pre pacientov s miernymi príznakmi a na dočasné nemocnice boli pretvorené rôzne zariadenia, ako napríklad športové centrá. Všetky ošetrili viac ako 13-tisíc pacientov.

Tajomník komunistickej strany Wang Zhonglin si však myslí, že vrúcne privítať prezidenta nestačí a obyvatelia Wuhanu by mali absolvovať lekcie vďačnosti, aby dokázali vláde za boj s koronavírusom patrične poďakovať. Podľa Wanga sú miestni obyvatelia hrdinovia, ktorí rozumejú tomu, že je potrebné vďačnosť správne vyjadriť.

Vláda chce obyvateľov vzdelávať v oblasti vďačnosti

Dodáva však, že prostredníctvom rôznych kanálov je potrebné vzdelávať všetkých obyvateľov regiónu, aby patrične vyjadrili vďačnosť hlave komunistickej strany Xi Jinpingovi a zároveň celej komunistickej strane. Obyvatelia by sa mali naučiť načúvať slovám, ktoré im komunistická strana hovorí, riadiť sa jej ideami a nemali by zabúdať šíriť pozitívnu energiu.

Ilustračná fotografia, foto: SITA

Zdá sa však, že komunistická strana sa zo strany obyvateľov nedočkala takého nadšenia, aké očakávala. China Media Project uvádza, že obyvatelia Wuhanu sú v karanténe už desiatky dní, čo ovplyvnilo životy obyčajných ľudí do takej miery, že ich emócie sú vyhrotené. Obyvatelia sú nahnevaní a nepáči sa im, že sa niekto snaží ovplyvňovať ich názory týkajúce sa toho, ako k vypuknutiu a šíreniu koronavírusu došlo a ako je situácia zvládnutá. Najmä nie po tom, čo na následky ochorenia zomrelo len v Číne 3 000 ľudí a množstvo ďalších zomrelo alebo je v ohrození po celom svete.

Daily Mail