Foto: Purdue University photo/Vincent Walter

Objekt spraví až 300 miliárd otáčok za minútu.

Neprešli ani dva roky a vedci z Purdueovej univerzity v USA pokorili vlastný rekord. V roku 2018 totiž svet ohromila správa o vytvorení najrýchlejšie rotujúceho objektu na svete, ktorý zvládol 60 miliárd otáčok za minútu. Teraz tí istí vedci, stále na čele s  Tongcangom Liim, svoj objav posunuli na vyššiu úroveň a vytvorili objekt, ktorý dokáže spraviť až 300 miliárd otáčok za minútu, alebo ak chcete, tak 5 miliárd otáčok za sekundu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento objekt však rotovať na vlastné oči neuvidíte. Ide v skutočnosti o miniatúrnu činku vytvorenú z oxidu kremičitého a jej rozmery sú v priemere približne 150 nanometrov, uvádza Science Alert.

Nový nanorotor je tak 5-násobne rýchlejší ako pôvodný. Ako sa im ho ale podarilo roztočiť? Odpoveď musíme hľadať v laseroch. Tak, ako aj pred dvomi rokmi, aj teraz použili dva lasery – jeden udržiaval nanočinku na jednom mieste a druhý ju roztáčal. Všetko prebiehalo vo vákuu, kde neexistuje odpor vzduchu. Týmto spôsobom sa im podarilo vytvoriť najrýchlejší rotujúci objekt na svete, ktorý zvládne až 300 miliárd otáčok za minútu. Tie najrýchlejšie zubné vŕtačky tak prekonáva až 600-tisíc násobne.

Objav nového najrýchlejšieho rotora otvára dvere fyziky do tajných zákutí štúdia kvantovej mechaniky. Miniatúrny rotor môže v kvantovej fyzike vysvetliť doposiaľ neznáme správanie a procesy vesmíru a to v oblastiach, kde známe metódy doposiaľ stroskotali.

Ako informuje portál osel.cz, vedci tiež dúfajú, že pomocou objavu by mohli zachytiť aj vákuové trenie či kvantové javy ako magnetizmus v nanorozmeroch.

Uložiť článok

Najnovšie články