Foto: TASR - Ján Krošlák

Ficov stav je naďalej veľmi vážny.

Zdravotný stav Roberta Fica je stále mimoriadne vážny, čo dnes v TA3 potvrdil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Dodal, že rozhodnú nasledujúce hodiny. Minister obrany Robert Kaliňák zároveň informoval, že predseda vlády dnes absolvoval približne dvojhodinovú operáciu.

Podstúpil CT vyšetrenie

„Bolo odstránené nekrotické tkanivo, ktoré zostalo po strelnej rane. Pacient je toho času pri vedomí, je stabilizovaný, ale je naďalej umiestnený na ARO. Jeho stav je naozaj vážny,“ priblížila riaditeľka banskobystrickej nemocnice Miriam Lapuníková. K chirurgickému zákroku pristúpili po kontrolnom CT vyšetrení. Doplnila, že ide o štandardný postup.

„Tento zákrok umožnil, aby mohla prebehnúť kontrola a aj hojenie jednotlivých strelných poranení,“ povedal Kaliňák. Vicepremiér doplnil, že chod krajiny nie je nijakým spôsobom zmrazený a všetky procesy fungujú ďalej.

„Prvé štyri dni po strelnom zranení sú najnáročnejšie. pravidelne sa robí nejaká kontrola,“ povedal Kaliňák s tým, že prvý zákrok urobili lekári dobre. Pri premiérovom zdravotnom stave vidí progres a hoci je stav vážny, pre ministra je nádejný.

Každé ráno sa podľa Lapuníkovej stretáva k Ficovmu zdravotnému stavu lekárske konzílium, ktoré rozhoduje o dennom postupe. „Pristupujeme k tomu štandardným spôsobom,“ podotkla. Ak lekárske konzílium na základe výsledkov predchádzajúceho dňa a zdravotného stavu na základe ranného hlásenia rozhodne, že treba urobiť kontrolné vyšetrenia, tak sa spraví, priblížila riaditeľka. O prípadnom prevoze premiéra z Banskej Bystrice do nemocnice v Bratislave taktiež podľa nej rozhodne lekárske konzílium.

Zároveň Kaliňák uviedol, že Slovensko dostalo ponuky na lekársku pomoc z viacerých štátov. Minister si ich váži. „Všetci vrátane predsedu vlády máme absolútnu dôveru v kapacity, ktorými disponuje Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Tím je vysoko odborný,“ skonštatoval.

Uložiť článok

Najnovšie články