Foto: Pixabay

Nóri majú zvládnutú recykláciu plastu výborne.

V skutočnosti by sme sa od tejto severskej krajiny mohli aj niečo priučiť. Nórsko môže za svoj úspech vďačiť organizácii Infinitum, ktorá prišla s mimoriadne efektívnym systémom recyklácie. Ich schéma totiž rieši recyklovanie plastov skrz motiváciu. Neapeluje ani tak na obyčajných ľudí, ako skôr na korporácie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vďaka tomu Nórsko zrecykluje 97% všetkých plastových fliaš. Sú dokonca natoľko úspešní, že 92% sa dá zrecyklovať tak kvalitne, že výsledný produkt je opäť využitý na výrobu plastovej fľaše. V niektorých prípadoch boli plastové fľaše zrecyklované dokonca už 50-krát. To je mimoriadny úspech, obzvlášť keď vezmeme do úvahy fakt, že vo svete sú čísla opačné.

Pexels

91% vyprodukovaných fliaš sa nerecykluje. Ďalších 8 miliónov ton plastov pritom každý deň končí v svetových oceánoch. V Spojených štátoch sa zrecykluje len 30% plastových fliaš. V Spojenom kráľovstve sa toto číslo hýbe okolo 25 až 40%. Ako sa to teda Nórom podarilo, keď pre výrobcov je väčšinou lacnejšie vyrobiť nový plast ako použiť recyklovaný?

Pexels

Keď si zákazníci kupujú plastové fľaše, platia aj malý poplatok navyše, ktorý sa hýbe od 13 do 30 centov. Tento poplatok si následne môžu vybrať naspäť v automatoch, v obchodoch či na čerpacích staniciach. Prevádzkovatelia takýchto miest pritom tiež dostanú malú sumu, pokiaľ svoje fľaše recyklujú. Ak recyklácia v celej krajine ročne presahuje hodnotu 95%, tak je každý výrobca oslobodený od platenia daní.

Aj keď sa niečo podobné zdá ako nedosiahnuteľný cieľ, zatiaľ sa to podarilo každý rok za obdobie posledných siedmych rokov. Keďže je táto schéma veľmi efektívna, organizácia Infinitum už rokuje aj s ďalšími krajinami, ako napríklad Škótsko, India, Čína či Austrália. V súčasnosti sa s Nórskom môže porovnávať len Nemecko a Litva, teda krajiny, ktoré používajú veľmi podobnú recyklačnú schému.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články