Ilustračná foto: Unsplash

Všetko to súvisí so svalom v uchu nazvaným napínač bubienka.

Aj keď sú naše telá veľmi podobné, často sa líšime v drobnostiach. Jednou z nich sú aj rôzne schopnosti, ktoré iní ľudia nedokážu. Môže to byť hocičo, napríklad aj taká schopnosť hýbať ušami. S ušami tiež súvisí ďalšia ojedinelá schopnosť, ktorá v poslednej dobe koluje internetom a sociálnymi sieťami, aj keď je opisovaná už od roku 1884, ak aj nie skôr. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Debatu na internete rozprúdil príspevok na Twitteri od vedca, ktorý si hovorí Massimo, uvádza portál IFL Science. Užívatelia internetu sa rozdelili hneď do dvoch skupín.

Dunivý zvuk

Jedna sa divila, že to nedokážu urobiť všetci a druhá zas, že nevedia, o čom je reč a že niečo také nedokážu.

Časť ľudskej populácie môže dobrovoľne ovládať napínač bubienka (musculus tensor tympani), napísal Massimo a ďalej dodáva: „Jeho ovládanie spôsobuje vibrácie a zvuk, ktorý mnohí označujú za dunivý„.

Ilustračná foto: Pixabay

Napínač bubienka

 je štíhly sval v uchu. Začína sa od stien semicanalis musculus tensoris tympani a od chrupky sluchovej trubice (cartilago tubae auditivae). Jeho šľacha sa obtáča okolo lyžicovitého výbežku (processus cochleariformis), smeruje laterálne a upína sa na rukoväť kladivka (manubrium mallei). Inervuje ho tenučký nerv napínača bubienka (nervus tensoris tympani). Tento sval ťahom za manubrium napína bubienok a vťahuje ho vo forme plochého lievika do bubienkovej dutiny. Funkcia tohto svalu je tlmiť hlasné zvuky a znižovať tak vibrácie v uchu.

Znie to, akoby mi v ušiach vznikla búrka a ja počujem hrom,“ píše jeden užívateľ na Twitteri. Ak by ste si to chceli vyskúšať, IFL Science odporúča, aby ste napli a zvraštili si tvár vrátane očí. Tento zvuk môžete tiež v ušiach počuť aj pri zívaní.

 

Uložiť článok

Najnovšie články