Ilustračná fotografia, Archív SITA/AP

Neunikol z laboratórií a nie je ani tajnou biologickou zbraňou.

Kým niektorí ľudia tvrdia, že vírus SARS-CoV-2 vznikol v čínskych laboratóriách, ďalší sa prikláňajú k verzii, že ide o tajnú biologickú zbraň americkej armády. Špekulácie o pôvode vírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19 však teraz vyvracia štúdia kalifornského výskumného inštitútu, ktorý genóm vírusu preskúmal.

Článok pokračuje pod videom ↓

Už pred niekoľkými týždňami zverejnili čínski vedci genóm nového koronavírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19, ktorý sa ešte koncom roku 2019 objavil v čínskom meste Wu-chan. Voľne prístupné informácie o stavbe a štruktúre vírusu tak poskytli vedeckým tímom z celého sveta odrazový mostík pre výskumy, ktoré majú pomôcť k zastaveniu dnes už pandemického šírenia ochorenia. Najnovší výskum inštitútu Scripps publikovaný v časopise Nature odhaľuje pôvod koronavírusu SARS-CoV-2.

Vizuál koronavírusu, foto: TASR/AP

Vylučujú laboratórnu manipuláciu

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o výsledok prirodzenej evolúcie, informujú vedci zo Scripps v správe na svojom oficiálnom webe. V štúdii zverejnenej včera v utorok v časopise Nature píšu o tom, že v genóme koronavírusu nenašli žiadne známky toho, že by mal byť vytvorený v laboratóriu alebo inak umelo upravovaný.

„Porovnaním dostupných údajov o genómovej sekvencii známych kmeňov koronavírusov môžeme jednoznačne povedať, že SARS-CoV-2 vznikol prirodzeným spôsobom,“ hovorí jeden z hlavných autorov ešte nerecenzovanej štúdie Kristian Andersen.

Štúdia odborníkov z kalifornského výskumného inštitútu tak vyvracia špekulácie o pôvode nového koronavírusu, ktorý sa od konca roka 2019 „teší“ mnohým hoaxom a dezinformáciám. Kým na začiatku sa hovorilo o tom, že vírus „unikol“ z čínskych laboratórií, dnes je väčším hitom hypotéza o americkej biologickej zbrani.

Ilustračná fotografia, Archív SITA/AP

Odkiaľ koronavírus prišiel stále nevedia

Výskumníci z inštitútu Scripps našli v genóme koronavírusu SARS-CoV-2 dva dôkazy o jeho prirodzenom vývoji. Jedným majú byť RBD proteíny vírusu, ktoré sa dokážu cielene a veľmi účinne viazať na molekuly ACE2 nachádzajúce sa na vonkajšku ľudských buniek. Druhým dôkazom má byť „kostra“ vírusu a jeho celková molekulárna štruktúra. Vedci v správe tvrdia, že ak by bol vírus vytvorený umelo, vyzeral by celkom inak. Podľa ich výskumu je SARS-CoV-2 príkladom evolučného prirodzeného výberu v kmeni koronavírusov a vylučujú možnosť laboratórnej manipulácie.

Nová štúdia podľa jej autorov ukončuje akékoľvek špekulácie o genetickom inžinierstve, vedci však priznávajú, že nepoznajú presné detaily jeho vzniku. Pracujú však s niekoľkými scenármi. Tým prvým je, že sa vírus do súčasného patogénneho stavu vyvinul prirodzeným výberom u nehumánneho hostiteľa, následne „preskočil“ aj na človeka. Najpravdepodobnejší sa z doterajších výskumov javí netopier, u ktorého vedci objavili podobný typ koronavírusu.

Ilustračná fotografia, Archív SITA/AP

Druhý scenár hovorí o prenose koronavírusu zo zvieraťa na človeka, u ktorého malo dôjsť k ďalšej mutácii na súčasný patogénny stav. V tomto prípade prichádzajú do úvahy šupinavce, cicavce podobné pásavcom či mravčiarom. Nový typ koronavírusu sa z nich na človeka však mohol dostať aj prostredníctvom sprostredkujúceho hostiteľa. Podľa autorov štúdie je odhalenie pôvodu nového koronavírusu mimoriadne náročná, možno dokonca nesplniteľná úloha.

Uložiť článok

Najnovšie články