Foto: Instagram.com (Zerowastehome)

Od roku 2008 nevyprodukuje takmer žiaden odpad. Bea Johnson mení život nielen svojej rodiny, ale aj mnohých ľudí.

Planéta Zem sa pomalým tempom mení na skládku odpadu. Plastové fľašky už nachádzame aj v oceánoch a prechádzka lesom je niekedy smutným predstavením toho, čo ľudstvo dokáže vyprodukovať. Zlepšiť myslenie spotrebiteľa a neprodukovať tony odpadu, o to sa snažia mnohé organizácie, no niekedy stačí príbeh jednotlivca, aby sa v nás niečo pohlo.

Plastové tašky vymenila za plátenné a do obchodov si nosí sklenené poháre. S predavačmi oveľa viac komunikuje, nevysvetľuje im celú filozofiu, jednoducho ich poprosí, aby jej potraviny dali do vlastnej nádoby. A takto nakupuje stále. Volá sa Bea Johnson a svoj život bez odpadu vedie aj s celou rodinou už od roku 2008. Na jej blogu vás hneď v úvode privíta fotka sympatickej ženy, ktorá tvrdí, že sa jej život zmenil k lepšiemu. Nezáleží totiž na materiálnych veciach, ale na skúsenostiach a zážitkoch.



Žiť bez odpadu sa zdá ako nemožné. Keď sa snažíme obmedziť užívanie igelitových tašiek a urobiť tak aspoň niečo malé pre zelenú planétu, aj tak zanechávame za sebou stopy. V podobe vriec a zaplnených kontajnerov. Istým východiskom môže byť recyklácia, táto žena však zašla ešte ďalej, jej projekt Zero Waste nenechá takmer žiaden odtlačok na skládke.

Za rok 2016 vyprodukovala spolu s rodinou odpad o veľkosti jedného pohára. Predstavte si, že by tých pohárov bolo niekoľko miliárd. V porovnaní s tým, čo zažívame dnes, by si naša Zem výrazne vydýchla.


Zero Waste jej život zjednodušil

Bea sa v súčasnosti považuje za akéhosi guru v tejto oblasti. Trénuje ľudí v tom, ako myslieť minimalisticky. So svojimi skúsenosťami sa delí na univerzitách, rôznych workshopoch či konferenciách, na svojom blogu ale aj v knižke Zero Waste Home.

Jej príbeh začal veľmi jednoducho. Do obchodov si začala nosiť vlastné tašky a poháre. Zašla dokonca až do takých detailov, že hľadala napríklad jablká bez nálepky. Jej základné pravidlá sa točia okolo základných hodnôt – refuse, reduce, reuse, recycle, rot. Podľa nej má totiž každý človek odmietnuť to, čo nepotrebuje, zredukovať to, čo potrebuje, veci znovu využívať a opravovať, recyklovať a zvyšok kompostovať. V domácnosti držíme množstvo vecí, o ktorých ani nevieme, že ich máme. Skladujeme ich v podstate zbytočne. Zero Waste sa začína v momente, keď vykročíte von z domu. Je to hlavne o tom, ako človek nakupuje a premýšľa. Potom sa mu doma hromadí čoraz menej vecí a následne čoraz menej odpadu.


Ako je to s komunálnym odpadom na Slovensku?

Žiaľ od roku 2014 u nás čísla stúpli. Správa o stave životného prostredia z roku 2015 hovorí o tom, že na jedného obyvateľa v tomto období pripadá 348 kilogramov komunálneho odpadu. Zaznamenávame tu nárast o 17 kg na jedného obyvateľa. Patríme síce medzi krajiny s najnižšou ročnou produkciou komunálneho odpadu na obyvateľa v rámci európskej dvadsaťosmičky, no jej stúpanie sa nedá vnímať ako príliš pozitívny jav.

Zo začiatku išlo len o redukovanie zbytočných vecí a zmenu prístupu k nákupom. Bea si neskôr všimla, že ich odpadkové koše sú takmer prázdne. Manželovi navrhla, nech v tom pokračujú. Tento životný štýl im ešte stále trvá. Mohlo by sa zdať, že je to celkom nákladné, Bea však tvrdí opak. Porovnanie ich úspor v rámci jedného roka napokon ukázalo, že ušetrili o 40 % viac ako predtým. Majú popri tom normálnu prácu, deti a ich rodina inšpiruje tisícky ľudí po celom svete. Na základe tohto nápadu sa dokonca otvárajú zero waste obchody.

zerowastehome.com, minzp.sk
Uložiť článok

Najnovšie články