Foto: Pexels

Svet diéty a chudnutia často obletujú rôzne painformácie a bludy, ktoré narobia viac škody ako osohu.

Svojmu telu by ste vždy mali dopriať dostatok živín, tekutín a rozhodne by vám akákoľvek diéta nemala spôsobovať fyzickú nepohodu. Ak však k strave pristupujete zodpovedne, no chceli by ste rýchlejšou cestou zhodiť pár kíl navyše, možno pre vás máme ten správny typ. Podľa nedávnej vedeckej štúdie, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature, stačí obyčajná káva na to, aby ste podporili chudnutie.

Upozorňujeme však, že hovoríme o podpore a nič nie je tak efektívne, ako poctivé kardio cvičenie. Aj keď je to stále spoločenské tabu, o ktorom sa v spoločnosti druhých ľudí rozprávame len neradi, káva urýchľuje aj pohyb čriev. Ako však trefne poukazuje portál Živé, tento jav nie je spôsobený samotným kofeínom, ale kyselinou chlorogénovou a N alkanoyl 5 hydroxytryptamínom, ktoré obsahuje káva s kofeínom, no i bez neho.

Raz dobre, raz zle

Nielen že káva je prospešná pre dlhý život, ale dokonca aj pomáha pri zamedzení vzniku depresie. Ako sme vás informovali v minulosti, pitie troch až piatich šálok denne dopomáha k prevencii srdcovo-cievnych ochorení a to aj napriek tomu, že veda kedysi hlásala opak. Štúdia vedcov z londýnskej univerzity Queen Mary publikovaná v časopise Nature hovorí aj to, že káva nám pomáha páliť kalórie.

Unsplash

Káva páli tuky

Energia, ktorá sa v našom tele ukladá vo forme cukrov a tukov, môže byť vďaka káve efektívne spálená. Táto energia sa premieňa na hnedé tkanivo a telo ju využíva na to, aby sa v prípade potreby zahrialo. Rozdielom je biele tkanivo, ktoré telo získava z potravy a v tele sa ukladá vo forme tukov. Káva však pôsobí na hnedé tkanivo a to znamená, že akonáhle sa kofeín dostane do krvi, tá ho presúva do hnedého tukového tkaniva, čo spôsobuje jeho zahriatie.

Pokiaľ by ste teda chceli schudnúť len vďaka káve, zrejme by ste úspešní neboli. Táto štúdia je však ďalším dôkazom toho, že káva má na naše telo množstvo blahodárnych účinkov a mnoho z nich sme ešte ani nepreskúmali. Na svojom tele by ste však rozhodne mali pracovať pohybom a vyváženou stravou, pričom káva sa môže stať vašim užitočným asistentom.

nature.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )