Foto: Unsplash

Koľko šálok kávy denne vypijete?

Podľa výsledkov novej štúdie, o ktorej píše The Guardian, by možno bolo dobre túto otázku preformulovať na: „Koľko šálok kávy denne zvládnete?“ Vedci totiž prišli s prekvapivým záverom: 25 šálok kávy vás nielen nezabije, no stále je to zdravé množstvo, s ktorým by si naše telo malo hravo poradiť. Niekdajšie výsledky štúdii hovorievali, že káva vyvíja tlak na ľudské srdce a zvyšuje tak riziko infarktu.

Nedávna štúdia však prišla na to, že srdce necíti rozdiel medzi jednou šálkou a dvadsiatimi piatimi denne. Do štúdie sa zapojilo viac ako 8-tisíc dobrovoľníkov z rôznych kútov Spojeného kráľovstva. Štúdiu zastrešovala organizácia British Heart Foundation, ktorá sa zaoberá srdcovým zdravím. Je teda jasné, že vedci boli v tomto boji na strane srdca, nie na strane kávy. A predsa len prišli s potešujúcimi výsledkami.

Jednotné výsledky

Vedci rozdelili dobrovoľníkov do troch rôznych skupín. V prvej boli ľudia, ktorí vypili menej ako šálku kávy denne, v druhej boli ľudia, ktorí denne zvládli stiahnuť jednu až tri šálky denne. V poslednej skupine sa našli ľudia, ktorí bežne prekračovali množstvo troch šálok denne. Pri porovnávaní výsledkov sa brala do úvahy váha, výška aj vek, no magnetická rezonancia nepreukázala, že by ľudia z poslednej skupiny mali o niečo hrošie výsledky, ako tí z prvej.

Unsplash

Ale opatrne!

Napriek tomu, že výsledky tejto štúdie hovoria v prospech kávy, určite vám neodporúčame prekračovať množstvo, na ktoré ste zvyknutí. Srdce totiž nie je jediný orgán, na ktorý káva pôsobí a s ktorým reaguje. Každé telo je tiež unikátne, a tak by ste vždy mali vypiť len toľko kávy, koľko vám zabezpečí dobrý pocit. Síce vás 25 šálok nezabije, no určite by ste to nemali skúšať na vlastnej koži.

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )