Foto: NASA/Charles Levy [Public domain]

Aká je šanca, že asteroid Zem napokon zasiahne?

V auguste v roku 1945 Američania zhodili na Hirošomu bombu, ktorá spôsobila obrovské pustošenie. Avšak nie človek je ten, kto má v rukách najsilnejšie zbrane. Aj keď si o sebe radi myslíme, že sme pánmi tvorstva, stále je to príroda, ktorá má navrch. Dôkazom je asteroid, ktorého dopad by uvoľnil 80 000 krát viac energie, ako výbuch v Hirošime a svet, ako ho poznáme dnes, by viac neexistoval.

Parametre asteroidu

NASA varuje, že na záberoch sa im podarilo zachytiť asteroid, ktorý by mohol mať ničivú silu ohromných rozmerov. Asteroid dostal pomenovanie Bennu a odhaduje sa, že je vyšší ako Empire State Building a je až 1 664 krát ťažší ako bol Titanic. Ak by asteroid dopadol na Zem, následky by boli nedozerné a nie je isté, či by sa z nich ľudstvo dokázalo pozviechať.

Zásoby si robiť nemusíte

Nemusíte sa však báť ani si chystať zásoby a bunker pre prípad apokalypsy. Podľa odborníkov z NASA totiž nie je pravdepodobné, že by asteroid zasiahol Zem niekedy v najbližšom storočí. V súčasnosti okolo Bennu obieha sonda s názvom OSIRIS- Rex a na jeho povrchu plánuje s cieľom prieskumu pristáť až v roku 2020. Zábery, ktoré sa sonde zatiaľ podarilo vyhotoviť sú však fascinujúce a ukazujú, aká je Zem oproti obrovskému asteroidu zdanlivo zraniteľná.

Výskum

Skôr než sa OSIRIS- Rex vráti zo svojej misie späť na Zem, odoberie z Bennu niekoľko vzoriek. Vedci dúfajú, že vďaka nim sa podarí odhaliť tajomstvo ľudskej existencie. Myslia si totiž, že práve náraz asteroidov pre miliardami rokov umožnil transfer chemikálií na Zem, vďaka ktorým mohol vzniknúť život.

Asteroid apokalypsy

Bennu však pre vedcov nie je len zaujímavým objektom skúmanie, zároveň predstavuje aj hrozbu. Práve vďaka tomu si vyslúžil aj prezývku Asteroid apokalypsy. Odborníci tvrdia, že ak by asteroid dopadol na Zem, spôsobil by viac skazy, ako všetky nukleárne zbrane, ktoré boli doteraz odpálené. Sila náraz by prevyšovala výbuch v Hirošime až 80 000 krát. To sa však pravdepodobne tak skoro nestane, vedci si myslia, že šanca, že Bennu do Zeme narazí, je približne 1 k 2 700. Okrem toho, časť ľudstva by zrejme prežila.

Existuje účinná zbraň?

Ak by však k nárazu predsa len dôjsť malo, vedci sa obávajú, že v súčasnosti na Zemi neexistuje zbraň, ktorá by tomu dokázala zabrániť. Samozrejme, na zbrani sa už nejaký čas pracuje. Dostala pomenovanie HAMMER a jej cieľom by bolo za pomoci výbušnín asteroid zničiť alebo ho odkloniť iným smerom. Výpočty však zatiaľ ukazujú, že vyslať účinnú zbraň k asteroidu by trvalo viac ako 7 rokov.

dailymail
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy