Ilustračné foto: maxpixel.net

NASA a ESA sa spojili a prišli s unikátnym projektom, ktorý môže predstavovať riešenie pred hrozbou asteroidov.

Invázia našej planéty mimozemskými civilizáciami nie je veľmi pravdepodobná, no napriek tomu vo vesmíre existujú hrozby, ktoré by mohli Zem postihnúť. Jednou z najväčších je jej zrážka s asteroidom. Teraz však svitla nádej na riešenie takejto situácie. 

Pri dopade malého asteroidu na našu planétu nehrozia veľké škody. Horšie by to však bolo v prípade, ak by išlo o asteroid veľkých rozmerov. V tom prípade by jej mohol hroziť až zánik. Preto sa NASA a Európska vesmírna agentúra (ESA) rozhodli vytvoriť spoločný projekt, na ktorom by mali cvičiť riešenie takejto situácie.

Foto: Pixabay

Vesmírne agentúry začnú spoločne pracovať na spustení misie, na testovaní nových technológií určených na odvrátenie život ohrozujúcich asteroidov. Na cvičenie má poslúžiť asteroid zvaný Didymos, ktorý je vo veľkosti Chufuovej pyramídy spolu s oveľa menším, Didymoonom.

Reálna zrážka s nimi nám nehrozí

Ani jeden z týchto asteroidov sa nenachádza na dráhe, na ktorej by mohlo dôjsť k zrážke so Zemou. Od našej planéty sú dokonca vzdialené až 11265408 kilometrov v ich najbližšom bode. Tak pre ľudstvo nepredstavuje žiadnu hrozbu a aj preto boli vybrané ako vhodné cvičné objekty.

Foto: Pixabay

Ide o vôbec prvý takýto výskum vôbec. Odklon asteroidu by mal byť pomocou špeciálnej sondy. „Vďaka tomuto výskumu budeme môcť zistiť, či tento princíp bude použiteľný aj pri väčších asteroidoch. To by nám dalo istotu, že v prípade potreby budeme vedieť ochrániť našu planétu,“ uviedol vo vyhlásení ESA vedec Michael Küppers.

NASA a ESA plánujú spustiť svoj test už medzi rokmi 2020 a 2021. Tak dúfame, že zatiaľ našu planétu neohrozia žiadne asteroidy a výskum sa úspešne podarí.

civilized.lifethrillist.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy