Foto: NASA/Keegan Barber

Na Zem sa čoskoro dostane vzácny náklad.

Už o niekoľko týždňov na Zemi pristane zásielka z vesmíru. Aby všetko dopadlo podľa predstáv, uskutočnila sa simulácia tohto dopadu. Ako vysvetľuje IFLScience, pred niekoľkými dňami sa tímu špecialistov podarilo zrealizovať zatiaľ najautentickejšiu skúšku, ktorá bola uskutočnená za pomoci vrtuľníka. A vyzerá to tak, že prebehla bez komplikácií, čo je dobrým znamením. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Americkej kozmickej sonde OSIRIS-REx sa podarilo získať vzorku z asteroidu, ktorú už čoskoro dopraví na našu planétu zvláštne pôsobiaca kapsula. Ak sa na ňu zadívate lepšie, môžete si všimnúť, že vyzerá ako z nejakého sci-fi filmu. Očakáva sa, že by mala na púšti v Utahu pristáť už 24. septembra.

Foto: NASA/Keegan Barber

Dopadne do púšte

Keď kapsula opustí sondu, tá bude aj naďalej pokračovať vo svojej misii, ktorou je skúmanie a odber vzoriek z asteroidov. Úplne presné miesto dopadu kapsule sa odhadnúť nedá. No mala by pristáť v rozmedzí elipsy o veľkosti 58 x 14 kilometrov. Keď táto časť plánu dopadne, ako má, ešte ani zďaleka nebude koniec tejto vzrušujúcej akcie.

Úlohou tímu bude bezpečne ju premiestniť do strediska NASA, kde sa uskutoční skúmanie privezených vzoriek.

Foto: NASA/Keegan Barber

Čo sa v kapsule nachádza?

Pod vzorkami rozumieme pôdu z asteroidu. Pochádzajú konkrétne z asteroidu Bennu a ich získavanie dopadlo nad očakávania. Ideálnou predstavou bolo získať 60 gramov materiálov, no podľa odhadov sa predpokladá, že vo výsledku to bude 400 až 1 000 gramov.

Mohli by priniesť fascinujúce zistenia. Aby sa tak stalo, najprv musí dopadnúť „donáška“ tejto vzácnej zásielky podľa predstáv.

Najnovšie články