Tento článok nie je vhodný pre ľudí mladších ako 18 rokov
Mám viac ako 18 rokov

Foto: Screen Instagram.com/vagina_munthuk.69 / Screen Instagram.com/eliska.luciecz

Opýtali sme sa odborníka, prečo by ste nemali klikať na podozrivé odkazy, a prečo sú hrozbou.

Profily botov ponúkajúcich sexuálny obsah na Instagrame nie sú ničím novým. Majú hneď niekoľko spoločných znakov, ktorými sa snažia získať pozornosť ľudí. Ide o účty vydávajúce sa za skutočné ženy, ktoré pridávajú komentáre so „šteklivým“ textom a lákajú napríklad na to, aby ste si pozreli ich príbehy. V nich tvrdia, že ponúkajú erotický obsah „úplne zadarmo“. Realita je však iná a mali by ste si dávať dobrý pozor. Napísali sme im, aby sme zistili, ako vyzerá takáto komunikácia a kam až môže viesť, a expert na kybernetickú bezpečnosť, Karol Suchánek, nám vysvetlil, ako títo boti fungujú a v čom sú nebezpeční. 

V článku sa dozviete aj:

  • čo nám odpísali boti ponúkajúci sexuálny obsah na Instagrame;
  • akými „trikmi“ sa nás snažili nalákať na kliknutie na ich podozrivé odkazy;
  • prečo by ste to nemali robiť;
  • o čo botom ide;
  • kto sa za nimi ukrýva;
  • odkiaľ pochádzajú šteklivé fotografie, ktoré tieto profily používajú;
  • ako sa snažia získať informácie o platobných kartách ľudí;
  • čo vám môže hroziť.

Po niekoľkých správach prichádzala rovnaká odpoveď, ktorá navádzala na jedno

Poslúchli sme žiadosti niekoľkých botov ponúkajúcich sexuálny obsah na Instagrame a napísali sme im súkromnú správu podľa pokynov, ktoré žiadali. Profil s príznačnou prezývkou „vagina_munthuk.69“ chcel, aby mu ľudia poslali správu s textom „aaahhh“. Ako odpoveď sme dostali od bota ponuku: „Chcete vidieť mojich 10 bezplatných videí o nahej masturbácii a twerku?“ 

Na otázku, ako sa k nim môžeme dostať, prišla odpoveď, aby sme sa zaregistrovali na podozrivom linku, ktorý účet priložil v správe: „Vyplňte prosím svoj registračný profil, maskujte svoj vek na 21, video vám dám po tom, čo pošlete snímku obrazovky vášho registračného profilu.“ 

Na otázky, či je to skutočne zadarmo, ako avizoval, už bot priamo nereagoval a odpisoval nám rovnakú formulku dokola, v ktorej nabádal na to, aby sme potvrdili svoj e-mail. Aktuálne už účet nie je aktívny.

Foto: Screen Instagram.com/vagina_munthuk.69

Lákal na „fotky a videá zdarma“

V podstate tú istú formulku používali aj ďalší boti, ktorým sme napísali. Profil s prezývkou „eliska.luciecz“ vyzýval na to, aby mu ľudia poslali ohnivého smajlíka. Na to sme dostali od bota odpoveď, či si chceme vymeniť nahé fotografie. Dal však podmienku, že sa najprv máme pripojiť k odkazu, ktorý je „100 % bezpečný a zadarmo“.

V profile mal bot zverejnenú iba jednu fotografiu a tak isto pridával erotické príbehy, v ktorých zdôrazňoval, že ak má niekto záujem o akty „zadarmo“, má sa ozvať. Aj tu sa zopakoval rovnaký scenár a profil na Instagrame už neexistuje.

Foto: Screen Instagram.com/eliska.luciecz

„Má to podmienku“

Ďalší profil s názvom „racz.flaminora“, ktorý taktiež písal krkolomným českým jazykom, sľuboval „veľké prekvapenie“. Tak sme ho teda kontaktovali.

Tento bot tiež avizoval podmienku, ktorú treba splniť a sľuboval, že nemusíme zadávať kreditnú kartu. Po niekoľkých dňoch ho postihol rovnaký osud ako vyššie spomínané a účet už na Instagrame nenájdete.

Foto: Screen Instagram.com/racz.flaminora

Čo sú boti ponúkajúci sexuálny obsah?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články