foto: Unsplash

Vedeli ste, že za najväčší živý organizmus na Zemi sa považuje les v americkom štáte Utah?

Tento jedinečný výtvor však teraz umiera, pretože už viac nezvláda neustále ľudské zásahy, ktoré trvajú už desaťročia. Odhaduje sa, že les je starý tisícky rokov a odborníci majú hlavu v smútku. Napriek všemožnej snahe o záchranu sa zdá, že už nemá veľké šance na prežitie.

Najväčší živý organizmus na svete pozostáva približne zo 40 000 stromov, ktoré sú považované za klony s rovnakou genetickou výbavou. Preto nie sú vnímané samostatne, ale ako súčasť jediného veľkého organizmu. Skupina stromov s názvom Pando alebo Chvejúci sa obor má odhadom až 80 000 rokov, nie je to teda len najväčší, ale zároveň aj jeden z najťažších a najstarších živých organizmov na svete.

Les pokrýva plochu až 43 hektárov a je súčasťou Fishlake National Forest, no zdá sa, že čoskoro to tak už možno nebude. Ľudská činnosť totiž spôsobila, že obor možno čoskoro umrie. Ako na to odborníci prišli? Profesor Paul Roger a jeho kolega Darren McAvoy z univerzity v Utahu preskúmali niekoľko záberov zachytených z vtáčej perspektívy, pričom niektoré boli zachytené pred 72 rokmi. Tie následne porovnávali, aby zistili, v akom stave bol les pred rokmi, a v akom stave je teraz.

Ukázalo sa, že ľudia už roky do lesa zasahujú do takej miery, že sa z toho obor jednoducho nedokáže spamätať. Ďalší problém predstavujú dlhé a kruté obdobia sucha, ale aj hladné zvieratá, najmä jelene, ktoré nemajú inú možnosť na výber, len stromy ničiť, ak chcú prežiť. Aby sa les podarilo zachrániť, odborníci natiahli okolo niektorých oblastí oplotenie, aby sa sem nedostala zver a zaviedli aj iné opatrenia, zdá sa však, že nie sú príliš účinné. Zvieratá sa totiž do oblastí dostali napriek opatreniam.

Profesor Roger tvrdí, že ak les uhynie, nepôjde len o ekologickú katastrofu, ale ľudstvo príde o jedinečný kus histórie. Tvrdí, že je to zodvihnutý varovný prst, ktorý poukazuje na to, ako veľmi svoju planétu ničíme. Pando totiž predstavuje akýsi symbol a je ukážkou toho, ako fauna a flóra z modrej planéty postupne mizne.

Roger dodáva, že ešte to nie je celkom stratené a tak, ako sa ľudia usilujú o záchranu jednotlivých druhov, môžu sa pokúsiť aj o záchranu obrovského živého organizmu vo forme lesa. Čo myslíte, podarí sa odborníkom starého obra zachrániť?

independent
Uložiť článok

Najnovšie články