Foto: Google Maps

Neuhasiteľný a nekontrolovateľný oheň horí už neskutočných 6-tisíc rokov.

Fascinujúci úkaz sa nachádza v národnom parku, ktorý nájdete zhruba štyri hodiny jazdy autom na sever od Sydney v Austrálii.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Science Alert, záhadný podzemný požiar ‚Burning Mountain‘ je najstarším známym požiarom na planéte. A niektorí vedci odhadujú, že je dokonca oveľa starší, než si myslíme.

Podzemný požiar ‚Burning Mountain‘ nie je možné uhasiť

Požiar sa nachádza pod horou Mount Wingen v štáte Nový Južný Wales (Wingen podľa jazyku miestneho ľudu Wanaruah, tradičných správcov zeme, znamená oheň).

Tento podzemný tlejúci oheň je vytvorený z uhoľných slojov – a je jedným z tisícov horiacich každú sekundu na celej planéte. Po zapálení je ich takmer nemožné uhasiť – pomaly a intenzívne prechádzajú cez vrstvu uhlia, ktorá sa prirodzene pod zemským povrchom vyskytuje.

Beruthiel at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

„Nikto nepozná skutočnú veľkosť požiaru pod Burning Mountain, môžeme to len odvodiť,“ povedal pre ScienceAlert Guillermo Rein, profesor požiarnej vedy na Imperial College London vo Veľkej Británii.

„Je to pravdepodobne guľovitý útvar s priemerom 5 až 10 metrov, ktorý dosahuje teploty asi tisíc stupňov Celzia,“ vysvetľuje.

Rein navštívil Burning Mountain v roku 2014. Oproti typickému ohňu tento horí pod zemou; tleje, čo znamená, že ho nesprevádza žiadny plameň a je skôr ako žeravé uhlíky na grile, než typický oheň. Nezamieňajte si ho ani s dramatickejšími požiarmi plynu v uhoľných slojoch, o ktorých je známe, že podpaľujú dokonca aj vodné cesty.

Na povrchu uvidíte len dym a biely popol, teplú zem a vyblednuté skaly

Požiar v Mount Wingen dnes horí asi 30 metrov pod zemou a pohybuje sa na juh rýchlosťou asi 1 meter za rok. Ak navštívite národný park – ktorý je voľne prístupný – jediným súčasným dôkazom jeho existencie na povrchu zeme je dym a biely popol, teplá zem, vyblednuté skaly žltej a červenej farby a sírový zápach, ktorý vychádza z ohňa pod ním.

Hoci je dnešný oheň takmer neviditeľný, pri bližšom skúmaní zbadáte cestu, ktorou sa požiar uberal – nedávno spálené oblasti sú totiž pokryté popolom a bez rastlinného života.

„Pred miestom, kde oheň tleje, uvidíte krásny eukalyptový les. Tam, kde oheň horí, nenájdete nič živé – dokonca ani trávu,“ vysvetľuje Rein, „a tam, kde bol požiar pred 20-30 rokmi, síce les nájdete, ale nie je rovnaký, ako tie nedotknuté – oheň sformoval inú krajinu.“

Mnohé požiare uhoľných slojov, najmä tie v Indii, Číne a USA, sú spôsobené ľudskými zásahmi, ako napríklad ťažbou uhlia – jedným z nich je napríklad známy požiar pod Centraliou v Pensylvánii, dnes opustené mesto, ktoré inšpirovalo Silent Hill.

Ale 60-ročný oheň z Pensylvánie je nič v porovnaní s tisíckami rokov starým Burning Mountain.

Science Alert
Uložiť článok

Najnovšie články