Ilustračná foto: Unsplash

Niekto má na stene zavesené obrazy, niekto zase chrbtice.

Ľudské ostatky v nás vždy vyvolávajú nepokoj, keďže je automaticky jasné, že ten, komu patrili, už nie je na svete. Niet divu, že lebka je tiež symbolom smrti a už pohľad na ňu v nás vyvoláva rešpekt. Aj preto je desivé sledovať zbierku jedného mladého užívateľa sociálnej siete TikTok, ktorý sa chváli svojou netradičnou zbierkou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zbierka chrbtíc

TikToker, ktorý zverejňuje videá pod názvom Jonsbones, ukázal svoju rozsiahlu zbierku ľudských kostí vrátane detských lebiek, či zbierky chrbtíc zavesených na stene.

@jonsbonesToday was an extremely important day for me we finally hit 100 spines in the collection!  vertebrae now on sale! Get them while they last! ♬ original sound – Jonsbones

Mladý muž vysvetľuje, že študuje osteológiu, teda náuku o kostiach. V sérii videí ukazuje napríklad svojim divákom rôzne časti ľudských kostí, ktoré má v zbierke. V jednom z videí v sérií videostrihov prechádza popred kameru v kostýmoch a drží rôzne kosti.

Je to legálne, aspoň v USA

Je dosť zrejmé, že nie každému sa takéto zaobchádzanie s ľudskými ostatkami pozdáva. Mnohí užívatelia internetu mu dávajú otázku, či je jeho zbierka vôbec legálna a odkiaľ kosti pochádzajú.

V jednom z videí zdôraznil, že je úplne legálne kupovať, predávať a zbierať ľudské kosti v USA. „V USA neexistuje žiadna federálna regulácia zakazujúca vlastníctvo, predaj alebo držbu ľudských kostí, takže je to úplne legálne,“ vraví.

@jonsbones

Make sure to brush your teeth and go to see a dentist regularly! #bonetok #teeth

♬ Classical Music – Classical Music

Na to mu ale viacerí písali, že je tu tiež otázka morálky. „Bez ohľadu na to, či ste kosti kúpili, dostali alebo ste ich získali iným legálnym spôsobom, ostáva tu jedna nikdy nezodpovedaná otázka: Čie tie kosti sú?“ napísal mu jeden z užívateľov sociálnej siete.

Kosti z Indie a Číny

Jonsbones v inom videu uviedol, že kosti pochádzajú predovšetkým z Indie, Číny a Ruska. India, ako on sám uznáva, má veľmi pochybnú históriu nakladania s ostatkami. Do roku 1985 bolo legálne predávať kosti po príbuzných a tie sa potom vyvážali do celého sveta.

@jonsbones

A common mistake I always see is people make is assuming the size of the skeleton is an indication of age but this is not always true! #bonetok

♬ Classical Music – Classical Music

To spôsobovalo, že najmä chudobní ľudia predávali kosti po svojich blízkych. Dialo sa tiež vykrádanie hrobov a po tom, ako bol zadržaný jeden predajca s 1 500 detskými kostrami neznámeho pôvodu, bol predaj kostí zakázaný.

Mnohí ľudia sa zhodujú, že to, čo robí TikToker, je neetické a obchodovať či zbierať aj legálne dovezené ľudské ostatky je vysoko nevhodné. Navyše, ostatky pochádzajúce z Číny môžu pochádzať od obetí režimu, ktoré boli popravené.

Uložiť článok

Najnovšie články