Foto: TASR - Ján Krošlák  

Spolu tak máme 450 prípadov tohto ochorenia.

Na Slovensku pribudlo počas štvrtka (2. 4.) 24 nových prípadov nákazy novým koronavírusom z 1454 testovaných. Celkovo ich je na Slovensku 450. V piatok to oznámil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

„Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 67 bol nový koronavírus potvrdený, v 98 prípadoch sa čaká na výsledok testov,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Dodala, že do testovania sa zapojili aj súkromné laboratória, ktoré doteraz vyšetrili 909 vzoriek.

Rezort zdravotníctva ďalej informuje, že sa z nového koronavírusu vyliečilo na Slovensku už osem pacientov. K piatim už vyliečeným pribudli ďalší traja pacienti z trenčianskeho regiónu. „Oba testy im vyšli negatívne,“ dopĺňa. Dve vyliečené ženy boli hospitalizované v Fakultnej nemocnici Trenčín a následne poslané do domácej karantény. Tretím vyliečeným bol muž, ktorý bol celý čas v domácej karanténe.

Bratislavský kraj naďalej dominuje výskytu nakazených v počte 155 ľudí s pozitívnym výsledkom. Po ňom nasleduje Žilinský kraj s 59 prípadmi, Trenčiansky s 54, Prešovský s 53, Trnavský so 40, Košický s 32, Nitriansky s 30 a napokon Banskobystrický kraj s 27 pozitívnymi prípadmi.

Z pohľadu pohlavia sa delí výskyt ochorenia na 244 mužov a 206 žien. Najviac postihuje choroba ľudí vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov (143 osôb), nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov (120 osôb), vo vekovej kategórii 45 – 59 je to 94 osôb a pozitívnych starších nad 60 rokov je 62 osôb. Najmenej pozitívne testovaných je 28 detí do 14 rokov.

láda sa dohodla s bankami na odklade splátok úverov

Klienti bánk budú môcť v čase pandémie nového koronavírusu požiadať o odklad splátok úverov na maximálne deväť mesiacov. Banky budú za stanovených podmienok povinné takejto žiadosti vyhovieť. Ľudia v takom prípade nebudú vedení ako neplatiči. V čo najkratšom čase by sa tiež limit na bezkontaktné platby mal zvýšiť z doterajších 20 eur na 50 eur. O dohode vlády s bankami informoval v piatok premiér Igor Matovič s ministrom financií Eduardom Hegerom (obaja OĽaNO) a predstaviteľmi viacerých bánk.

Počet nakazených prekročil miliónovú hranicu

Počet hlásených prípadov nákazy novým koronavírusom na celom svete prekročil milión. Vo štvrtok večer o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá pri svojom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov zverejnených do 20.00 h SELČ.

Najmenej 1.000.036 nakazených, vrátane 51.718 mŕtvych, bolo zaznamenaných celkovo v 188 krajinách. AFP využila oficiálne údaje od jednotlivých krajín a od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

V USA si vyžiadal ďalších 1169 obetí, najviac na svete za jeden deň

Nový koronavírus si v Spojených štátoch vyžiadal za posledných 24 hodín 1169 mŕtvych. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johna Hopkinsa (JHU). Podľa AFP ide o dosiaľ najvyšší počet obetí koronavírusu za jeden deň spomedzi všetkých krajín sveta od začiatku globálnej pandémie.

Celkový počet obetí ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus SARS-CoV-2, tak v USA stúpol na 5926. Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 stúpol za posledných 24 hodín o viac ako 30.000 – na vyše 243.000. To je zhruba štvrtina z vyše milióna prípadov nahlásených na celom svete.

Zdravotník v ochrannom odeve prepravuje telo obete pandémie koronavírusu zo zdravotníckeho zariadenia Wycoff Heights Medical Center do chladiarenských kontajnerov pred nemocnicou v New Yorku, foto: TASR/AP

V USA sa uskutočnilo viac ako 1,3 milióna testov na COVID-19, uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bielom dome viceprezident Mike Pence. “Teraz robíme denne vyše 100.000 testov na koronavírus,” povedal na rovnakej tlačovej konferencii prezident Donald Trump. Dodal, že “je to viac ako v ktorejkoľvek inej krajine na svete”.

Podľa prognóz Bieleho domu tento vírus zabije v USA pravdepodobne 100.000 až 240.000 ľudí, dodala AFP.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )