Lesný požiar v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne , foto: TASR/AP Na snímke poh¾ad na lesný požiar v uzavretej zóne okolo Èernoby¾skej jadrovej elektrárne 5. apríla 2020. Ukrajinskí hasièi od soboty 4. apríla bojujú s lesným požiarom, ktorý v uzavretej zóne okolo Èernoby¾skej jadrovej elektrárne zachvátil takmer sto hektárov trávnatých porastov. FOTO TASR/AP A view of a forest fire burning near the village of Volodymyrivka in the exclusion zone around the Chernobyl nuclear power plant, Ukraine, Sunday, April 5, 2020. (AP Photo/Yaroslav Yemelianenko) *** Local Caption *** zóne èernoby¾ská jadrová elektráreò lesný požiar

V uzavretej zóne okolo jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle pokračuje aj vo štvrtok hasenie ohnísk tlenia po požiari trávnatých porastov, ktorý vyvolal obavy zo zvýšenia úrovne radiácie.

Tlačová služba ukrajinského ministerstva pre mimoriadne situácie podľa agentúry Ukrinform vo štvrtok informovala, že hasiči a zamestnanci tohto rezortu pokračujú v hasení tlejúcich pňov a stromov na území, kde 4. apríla vypukol lesný požiar, ktorý sa podarilo zlikvidovať až po desiatich dňoch.

Ministerstvo dodalo, že v uzavretej zóne nie sú ohniská otvoreného horenia.

Ukrinform v stredu uviedol, že polícia vypočúva dve osoby, ktoré sú podozrivé zo spôsobenia požiaru v uzavretej zóne.

Po havárii v Černobyľskej jadrovej elektrárni, ku ktorej došlo 26. apríla 1986, vytvorili okolo nej uzavretú zónu s rozlohou 2600 štvorcových kilometrov. Táto oblasť je neobývaná, výnimku tvorí asi 200 ľudí, ktorí sa odmietajú podriadiť príkazom úradov.

Lesné požiare v tejto oblasti sú pomerne častým javom. Niektoré z nich vypuknú, keď obyvatelia začiatkom jari vypaľujú suchú trávu, čo je rozšírená prax nielen na Ukrajine, ale aj v Rusku a niektorých ďalších bývalých sovietskych republikách a často vedie k ničivým lesným požiarom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )