Foto: NASA

Na mesiaci Saturnu objavili nové zlúčeniny na báze kyslíka a dusíka.

O existencii mimozemského života na mesiaci Saturnu Enceladus vedú vedci polemiky už niekoľko rokov. Spúšťačom bol objav vody v kvapalnom skupenstve pod povrchom tohto ľadového mesiaca. Sonda Cassini, ktorá Enceladus skúmala dlhých 13 rokov, teraz odhaľuje zaujímavé tajomstvá.

Článok pokračuje pod videom ↓

V ľadových výtryskoch z mesiaca Enceladus objavili vedci organické zlúčeniny na báze kyslíka a dusíka, informuje vo svojej správe americká NASA. Podobné zlúčeniny možno nájsť aj na Zemi. Sú súčasťou chemických reakcií, pri ktorých vznikajú základné piliere života – aminokyseliny.

Foto: NASA

 

„Pri vhodných podmienkach by tieto molekuly pochádzajúce z hlbokého oceánu mesiaca Enceladus mohli byť súčasťou rovnakej chemickej reakcie aké poznáme na Zemi. Stále ale nevieme, či sú aminokyseliny nevyhnutné aj pre život mimo Zeme,“ tvrdí Nozair Khawaja, vedúci výskumu z univerzity v Berlíne.

Foto: NASA

Vedci nové organické zlúčeniny objavili v dátach, ktoré počas 13-ročnej misie zozbierala sonda Cassini určená na výskum Saturnu, jeho mesiacov a prstencov. Hoci sonda plánovane zhorela v atmosfére Saturnu už pred dvoma rokmi, zozbierané dáta budú vedci analyzovať ešte desaťročia.

Organické zlúčeniny identifikoval analyzátor kozmického prachu CDA, ktorý zachytil zrnká ľadu. Tie pochádzajú z výtryskov sprevádzajúcich kryovulkanickú aktivitu Enceladusu. Mesiac je totiž tvorený ľadom, vykazuje stálu vulkanickú aktivitu a pod jeho povrchom sa nachádza veľký oceán s kvapalnou vodou. Tá sa mieša s iným materiálom a pri výtryskoch sa mení na ľadové zrná.

Schéma výtryskov na Enceladuse, foto: NASA

Enceladus patrí medzi najvhodnejších kandidátov na existenciu mimozemského života, pričom vedci predpokladajú, že by mohlo ísť o istú formu mimoriadne odolných mikroorganizmov, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach.

Uložiť článok

Najnovšie články