Ilustračné foto: "Mike" Michael L. Baird [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Lekári najprv nevedeli, čo sa mužovi stalo.

63-ročný muž z nemeckých Brém sa nakazil zriedkavou bakteriálnou infekciou po tom, ako ho oblizoval vlastný pes. S nákazou bojoval niekoľko dní, ale lekári ho napokon nedokázali zachrániť. 

Muž mal spočiatku príznaky podobné chrípke sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou a ťažkosťami s dýchaním. Deň predtým, ako sa rozhodol ísť do nemocnice, sa začali u neho prejavovať ďalšie zvláštne príznaky. Na tvári sa mu objavili vyrážky a mal bolesti nervov a svalov na nohách. Ako uvádza portál Science Alert, následné vyšetrenie odhalilo podkožné krvácanie.

Okrem toho ale lekári zistili poškodenie obličiek a ich nefunkčnosť, aj nedostatočné okysličovanie organizmu krvou. Lekári boli v rozpakoch. Predpokladali, že by mohlo ísť o meningitídu, no nemal bolesti hlavy, ani stuhnutý krk a ani necestoval nikde do zahraničia, kde by sa mohol nakaziť nejakou exotickou chorobou.


Lekári mu napokon diagnostikovali sepsu a trombotickú poruchu purpura fulminans, ktorá okrem iného zapríčiňuje zmenu farby kože. Nasadili mu liečbu antibiotickým koktejlom zahrňujúcim viacero účinných látok v boji proti infekcii, no príznaky sa stále zhoršovali. Dokonca došlo k zástave srdca, no lekárom sa ho podarilo resuscitovať. Následne ho intubovali a napojili na pľúcnu ventiláciu.

Až na štvrtý deň po hospitalizovaní identifikovali vinníka. Bola to baktéria Capnocytophaga canimorsus. Tento mikrób je pomerne rozšírený a je bežne prítomný v ústnej dutine psov a mačiek. Na človeka sa prenáša iba zriedka a najmä vtedy, ak človeka zviera uhryzne. Ani to však nie je bežné a ohrození sú najmä ľudia s oslabenou imunitou.

Muž však nebol psom uhryznutý, ani inak poranený a ani nemal oslabenú imunitu. Napriek tomu stačilo, že ho jeho pes predtým oblizol. V priebehu nasledujúcich dní po stanovení diagnózy sa napriek liečbe mužov stav neustále zhoršoval. Začali mu zlyhávať orgány a dostal zápal pľúc. Na 16. deň od príchodu do nemocnice zomrel na sepsu.


Až 25 % hlásených prípadov nakazenia Capnocytophaga canimorsus je smrteľných. Aj keď toto číslo môže byť desivé, lekári poznamenávajú, že tieto údaje nemusia odrážať reálny stav. Ľudia môžu nákazu prekonať doma iba s príznakmi chrípky a ani netušili, že boli nakazení práve touto baktériou.

Aj na základe tohto prípadu však lekári varujú. Ak máte domáceho miláčika a objavia sa u vás podobné príznaky ako pri chrípke spojené s vyrážkou podliatou krvou, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a informujte o tom lekárov.

Uložiť článok

Najnovšie články