Foto: Twitter (elonmusk)

Do Muskovej lode Starship sa má zmestiť až sto ľudí.

To znamená, že ak chce SpaceX, aby sa raketa odlepila od Zeme a doletela až na červenú planétu, bude potrebovať poriadne výkonný motor. A túto úlohu má zastúpiť projekt s názvom Raptor – vysokovýkonný motor, ktorý by mal Starship dopraviť až na Mars. Musk sa už prototypom motoru pochválil na Twitteri, kde tiež dodal, že je veľmi hrdý na prácu odvedenú SpaceX tímom.

Test sa odohral vo vývojovom stredisku spoločnosti, ktoré sa nachádza v texaskom meste McGregor. Celý test pritom trval len tri sekundy, no aj napriek tomu rozprúdil na sociálnej sieti búrlivé debaty. Niektoré z nich dokonca pracovali aj s teóriou, že Musk pôjde vďaka motoru Raptor zachrániť Tonyho Starka.

Nástupca Merlina

Doposiaľ využívali Muskove rakety motor Merlin, ktorý je tiež majstrovským dielom inžinierov, no na cestu na červenú planétu by nestačil. Merlin beží vďaka palivu zloženého z kerozínu a tekutého kyslíka. Raptor však bude fungovať na tekutom kyslíku a tekutom metáne. Oficiálny test Raptora vo fáze, kedy už bude nainštalovaný v rakete Starship, by mal prebehnúť o pár týždňov.

Prototyp, ktorý sa bude testovať, bude mať osadené tri tieto motory. Vo výslednej fáze by však mala raketa letieť na Mars so šiestimi motormi. Na loď Starship bude potom pripevnený prvý stupeň Super Heavy, ktorý bude niesť ďalších 31 týchto motorov. Vesmírna loď Starship spoločne so stupňom Super Heavy, budú tvoriť raketu Big Falcon Rocket.

Cesta na Mars je ešte ďaleko, no let okolo Mesiaca aj s posádkou má Musk naplánovaný na rok 2023. Do konca desaťročia by pritom chcel reálny superhrdina pokoriť aj míľnik červenej planéty.

sme.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )