Foto: Twitter (elonmusk), Wikimedia (NASA Kennedy)

Reálny super hrdina, akési abstraktné stvárnenie Tonyho Starka či workoholik. Tak by sa dal opísať Elon Musk.

Jeho ambície mieria vysoko a tým istým smerujú aj jeho spoločnosti. V tomto prípade najmä jeho firma SpaceX, ktorá sa úpenlivo snaží vyvinúť raketu schopnú letu na Mars. Svojím retro vzhľadom Starship pripomína rakety, aké môžeme poznať zo starých sci-fi filmov. To, že je na ňu príjemný pohľad však poprieť rozhodne nemôžeme.

Prvý let rakety Starship by pritom mohol byť záležitosťou len niekoľkých týždňov. Svojho prvého testu by sa tak mohla dočkať za jeden až dva mesiace. Výsledný vzhľad by sa mal takmer do bodky podobať ilustráciám, ktoré už máme k dispozícii. Inšpirácia pritom pochádza z komiksu o TinTinových dobrodružstvách z roku 1954.

Rakety Starship a Super Heavy by mali byť schopné dopraviť ľudí na Mars, no aj do iných zaujímavých destinácií slnečnej sústavy. Prvý typ takejto misie, ktorej cieľom je červená planéta, by sa mal odohrať už v priebehu budúceho roka, pričom na Mars by malo byť dopravených 100 pasažierov. Vývoj materských lodí prebieha simultánne v kalifornskom Hawthorne a v južnom Texase.

Keď budú tieto rakety v prevádzke, budú sa spoliehať na silný motor Raptor, ktorý je taktiež autorským dielom spoločnosti SpaceX. Tiež je stále vo vývoji a jeho prvé testy by mohli prebehnúť už tento mesiac. Musk a jeho zamestnanci sú neúnavní a pracujú aj cez víkendy, aby boli rakety dokončené čo najskôr. SpaceX pritom chce prevádzkovať aj raketové lety na Zemi. Každý z nich by mal trvať okolo hodiny a tento typ dopravy by spájal vzdialené svetové metropoly.

space.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy