Foto: Aphilomathsjournal

Prečo musia ľudia žijúci na tomto ostrove nosiť masku?

Miyake-jima sa nachádza v skupine ostrovov Izu, juhovýchodne od ostrova Honšu v Japonsku. Nachádza sa asi 160 kilometrov od mesta Tokio a v priebehu minulého storočia na tomto ostrove vybuchli viaceré sopky. Najhorší výbuch sa stal v júni 2000, kedy po 17-ročnej prestávke vybuchla hora Oyama, jedna z mimoriadne aktívnych sopiek na tomto ostrove. Po tomto výbuchu nastalo medzi 26. júnom a 21. júlom cez 17 500 zemetrasení.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: Aphilomaths Journal

Počas tejto erupcie vyvrhla Oyama veľké množstvo popolu, ktorý znečistil prostredie v okruhu 160 kilometrov. Vysoká úroveň toxického oxidu siričitého spôsobila, že 20% tohto ostrova nie je už ďalej obývateľný. V jednej chvíli bol vzduch v tejto oblasti znečisťovaný 42-tisícami ton oxidu siričitého denne. Aj keď by už hora Oyama nemala v najbližších rokoch znova vybuchnúť, stále z nej uniká nebezpečný oxid siričitý.

Po troch mesiacoch od výbuchu, ktorý nastal 26. júna v roku 2000, sa japonská vláda rozhodla masívne evakuovať ľudí žijúcich na tomto ostrove. Z ostrova evakuovali viac ako 3 600 ľudí, ktorým by dýchanie tohto toxického vzduchu mohlo poškodiť pľúca. Počas piatich rokov bol na Miyake-jima vyhlásený zákaz premiestňovania sa na iné ostrovy a časti sveta, aby sa predišlo obrovskej katastrofe. V roku 2005 sa obyvatelia mohli znova vrátiť do svojich domov.

Foto: Aphilomaths Journal

Niektorí ľudia sa však radšej rozhodli ostať v svojich „provizórnych“ domoch v Tokiu. Hoci je unikanie jedovatého plynu stále príliš vysoké, asi 2 800 ľudí sa rozhodlo vrátiť na ostrov a prispôsobiť sa životu v takejto oblasti.

Tretina ostrova však stále ostáva neobývateľná, a práve preto vyžaduje vláda pravidelné zdravotné prehliadky ľudí, ktorí sa tu rozhodli vrátiť. Vláda kontroluje kvalitu ovzdušia a možné výbuchy Oyamy prostredníctvom vrtuľníkov a satelitných snímok.

Všetci obyvatelia, ale i návštevníci tohto ostrova sú povinní nosiť plynové masky, ktoré ich pred nebezpečenstvom chránia. Ak sa hladina škodlivého plynu zvýši, na ostrove sa objavia ľudia s plynovými maskami.

Foto: Aphilomaths Journal

Mnohí by toto miesto nenazvali ako to pravé pre turistov. Avšak veľa zvedavcov tu ide práve kvôli tomu, aby videli niečo, čo nikde inde na svete nie je. Masky sa tu predávajú všade – na trajektoch, staniciach, ale i v miestnych obchodoch. Pred návštevou tohto miesta sa odporúča prečítať si, aké škodlivé účinky má oxid siričitý a do akej miery môže poškodiť naše zdravie. Turisti si tu môžu prehliadnuť opustené domy, autá i školskú telocvičňu, ktorá je z polovice zničená lávou.

Foto: Aphilomaths Journal
Foto: Aphilomaths Journal
Foto: Aphilomaths Journal
Foto: Aphilomaths Journal
Foto: Aphilomaths Journal

Šli by ste sa na takúto časť sveta pozrieť?

Pozri aj: Manínska tiesňava: Najužší kaňon Slovenska, cez ktorý sa prepchá ledva autobus. Právom sa radí medzi najkrajšie cesty našej krajiny

aphilomathsjournal.wordpress.com, all-that-is-interesting.com
Uložiť článok

Najnovšie články