aktuálna správa
Rusko utrpelo ďalšiu obrovskú porážku.

Ukrajinská armáda v sobotu uviedla, že jej jednotky obkľúčili tisícky ruských vojakov v blízkosti kľúčového východoukrajinského mesta Lyman, ktoré bolo od jari pod kontrolou Moskvy. Pri vstupe do mesta už vztýčili ukrajinskú vlajku. TASR správu prevzala z agentúry AFP a denníka The Guardian.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Ruské zoskupenie blízko Lymanu je obkľúčené,“ potvrdil hovorca pre východné velenie ukrajinských síl Serhij Čerevatyj, ktorého citovala ruská agentúra Interfax.

Čerevatyj predtým uviedol, že v oblasti sa nachádza „približne 5000 – 5500“ ruských vojakov.

V oblasti prebiehajú stabilizačné opatrenia

Denník The Guardian zverejnil videozáznam, na ktorom je vidieť vojakov, ako vztyčujú ukrajinskú vlajku pri nápise označujúcom vstup do mesta Lyman. Východné velenie podľa denníka oznámilo že v oblasti prebiehajú „stabilizačné opatrenia“. Čerevatyj zároveň dodal, že oslobodených bolo aj päť dedín blízko Lymanu vo východnej časti ukrajinskej Doneckej oblasti.

Gubernátor susednej Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj zároveň v sobotu na sociálnych médiách uviedol, že takmer 5000 ruských vojakov skončilo v „lymanskom kotli“, píše AFP. Obkľúčení ruskí vojaci majú podľa Hajdaja tri možnosti: „skúsiť to prelomiť, všetci spolu zomrieť alebo sa vzdať“.

Moskvou podporované vedenie Doneckej oblasti ešte v piatok uviedlo, že ruské sily a ich spojenci sa v Lymane držia „z posledných síl“.

Lyman sa nachádza v Doneckej oblasti, ktorú si Rusko v piatok anektovalo spolu s troma ďalšími ukrajinskými oblasťami – Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou. Západ i Ukrajina tento rok odsúdili.

Najnovšie články