Foto: Ilustračné (Pexels)

Konope je veľký biznis.

Rastlinu konope ľudstvo využíva už tisíce rokov. Má všestranné využitie napríklad v stavebníctve, textilnom priemysle, ale aj v medicíne. Veľký boom zažíva v posledných rokoch, keď viaceré štáty zmierňujú legislatívu a umožňujú ju využívať viac ako v minulosti. Ide aj o jej užívanie na rekreačné účely v podobe fajčenia marihuany.

Tým ale narastá aj dopyt po pracovných miestach spojených s konope. V USA iba v roku 2018 vzniklo 64-tisíc pracovných miest v tomto odvetví a celkovo v ňom pracuje v tejto krajine vyše 211-tisíc ľudí. Uvádza to portál  Leafly. Ako ďalej uvádza portál českého Rádia Wave, firmám ale chýbajú kvalifikovaní zamestnanci v tomto odbore.

pixabay.com

Na dopyt preto reagujú americké univerzity. Napríklad taká Marylandská univerzita otvára ako prvá v USA magisterské štúdium zamerané na konope. Študenti sa budú učiť o medicínskom využití, ale aj o tom, ako vyrábať výrobky z konope, o ich predaji a podobne. Pôjde tiež o skúmanie využitia konope v ďalších odvetviach a tiež o jej použití pri liečbe pacientov.

Vzdelávanie v „marihuanovom odvetví“ ponúka aj inštitúcia s príznačným názvom THC University. V trojmesačných či ročných kurzoch pripravuje absolventov na prácu v tomto odbore.

Foto ilu: Pixabay.com

Niet divu, že univerzity prejavujú záujem o takúto formu vzdelávania. Hodnota konopného priemyslu je podľa Quartz na úrovni takmer 14 miliárd dolárov, pričom podľa Grand View Research by v roku 2025 mala už dosahovať vyše 66 miliárd eur.

V USA mnoho štátov v posledných rokoch povoľuje užívanie marihuany najmä na medicínske účely. To je možné až v 33 štátoch z päťdesiatich. V niektorých štátoch je povolené jej užívanie aj na rekreačné účely.