Foto: Unsplash

Na prvý pohľad to síce môže vyzerať zle, no má to aj svetlé stránky.

Seychely majú jednu z najvyšších zaočkovaností na svete. Vakcínu dostalo vyše 61% populácie tohto ostrovného štátu v Indickom oceáne. Aj napriek tomu tam ale bojujú s rapídnym nárastom prípadov nového koronavírusu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vláda dokonca opäť zatvára školy, bary a obchody sú otvorené len do siedmej, rušia sa svadby či športové podujatia. Informuje portál CNN. Podľa posledných dát má krajina s 98 000 obyvateľmi až 2700 aktívnych prípadov nového koronavírusu. Zaujímavé je, že z týchto prípadov bolo až 33% plne zaočkovaných. Vynára sa tak otázka, či sú vakcíny účinné.

Seychely očkujú dvomi vakcínami. 57% zaočkovaných dostalo vakcínu od spoločnosti Sinopharm, ktorú dávajú ľuďom od 18 do 60 rokov. Ľudia nad 60 rokov dostávajú účinnú látku Covishield, čo je indický variant vakcíny od firmy AstraZeneca. Krajina navyše len pred mesiacom uvoľňovala opatrenia a vítala turistov. Ako je teda možné, že tak prudko rastie počet nakazených?

Vakcíny fungujú

Experti aj napriek tomu pripomínajú, že vakcíny fungujú. Aj krajiny s vysokou mierou zaočkovanosti si ale musia dávať pozor. Minister zahraničných vecí a turizmu Sylvestre Regonde uvádza, že vírus bol zrejme v krajine po celú dobu a uvoľňovaním opatrení sa začal viac šíriť. Ľudia totiž začali byť odvážnejší a nedávali si pozor.

Veľmi pozitívna je ale informácia, že zaočkovaní nemajú komplikovaný priebeh a hoci približne 20% z nich bolo hospitalizovaných s ľahkým priebehom, nikto zatiaľ neumrel. Navyše len dvaja ľudia z celej krajiny sú v kritickom stave.

Treba si uvedomiť, že žiadna vakcína vás neochráni na 100%. Očkovacie látky, ktoré používa ostrovný štát, navyše taktiež príliš nevynikajú a ani zďaleka nepatria medzi najúčinnejšie vakcíny. AtraZenaca vás proti ochoreniu ochráni na 76% a pred ťažkým priebehom na 100%. Čínsky Sinopharm má údajne účinnosť 79%. Pfizer má napríklad v týchto štatistikách účinnosť až 90%.

Nemáme ale žiadne dáta o tom, koľko z pozitívnych bolo zaočkovaných Covishieldom a koľko Sinopharmom. Seychely tak treba brať ako príklad toho, že ani vakcíny nezabránia šíreniu vírusu na 100%. Aj napriek tomu sú ale účinné a zabraňujú ťažkým priebehom ochorenia. Do krajiny v súčasnosti prichádza 500 turistov denne.

 

 

Najnovšie články