Ilustračné foto: Pexels

Maďarsko chystá ambiciózny projekt ekomesta.

Mesto má ležať v severozápadnom Maďarsku na rozlohe 3,3 kilometra štvorcového. Okrem toho, že bude uhlíkovo neutrálne, bude disponovať všetkým, čo sa od moderného mesta očakáva. 

Projekt Hegyeshalom-Bezenye bude stáť až 1 miliardu eur. V meste sa bude nachádzať škola, obchody, hotely či železničná stanica. Projekt zastrešuje nemecká investičná spoločnosť FAKT, ktorá tak vytvorí až 5-tisíc pracovných miest.

Mesto bude fungovať najmä na energii zo slnka či na bioplyne. V meste sa bude v skleníkoch pestovať zelenina, vybudovaná bude tiež veľká farma na ryby, podľa Bloombergu najväčšia vnútrozemná v Európe.

Foto: Pixabay

K dispozícii by mala byť geotermálna elektráreň, ktorá bude slúžiť na dodávanie energie do spomínaných skleníkov, ako aj do rybej farmy. Po dokončení by sa v meste malo nachádzať 1000 domov pre obyvateľov.

Foto: Pixabay

Maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy dúfa, že z mesta sa stane jeden z orientačných bodov Európy, uviedol pre Deutsche Welle. Zámerom mesta je tiež ukázať iným regiónom, že sa dá prejsť od využívania uhlíkových zdrojov na čistú energiu.

startitup.sk
0
Uložiť článok
Komentovať