Foto: Jennifer Barnard / CC BY

Riešenie je pritom veľmi jednoduché. Z mačiek sa musia stať výlučne domáci miláčikovia bez prístupu von.

Mačky v Austrálii spôsobujú ekologickú katastrofu nevídaných rozmerov. Jediným spôsobom ako ju zastaviť, je držať domácich miláčikov v interiéroch, tvrdia austrálski odborníci. Vôbec prvá celonárodná vedecká štúdia odhaľuje šokujúce rozmery chovu domácich mačiek u protinožcov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Austrálski vedci pod záštitou vládneho národného environmentálneho programu vôbec po prvýkrát v histórii skúmali dopad chovu domácich mačiek na životné prostredie kontinentu na celonárodnej úrovni. Výsledky sú šokujúce. Mačky v Austrálii ročne zabijú 390 miliónov zvierat, informuje organizácia Threatened Speciec Recovery Hub. Spôsobujú tak ekologickú katastrofu v podobe enormného tlaku na prirodzenú biodiverzitu.

Foto: Pixabay

Jedna mačka zabije desiatky zvierat

V Austrálii žije podľa odhadov približne 3,7 milióna domácich mačiek. Aspoň jednu má až 27 % austrálskych domácností. Podľa prvej celonárodnej štúdie, ktorá kombinuje výsledky 66 rôznych výskumov, vrátane terénneho prieskumu s pomocou GPS lokátorov, zabije jedna austrálska domáca mačka za jeden rok 40 pôvodných druhov plazov, 38 pôvodných druhov vtákov a 32 cicavcov.

„Veľa ľudí verí, že ich domáci miláčikovia zvieratá nelovia, pretože nikdy neuvidia ich korisť. Veľa mačiek ale korisť domov neprináša vôbec. V priemere mačka domov prinesie len 15 % ulovených zvierat,“ hovorí profesorka Sarah Legge z univerzity v austrálskom štáte Queensland. Mačky, ktoré žijú výlučne v interiéroch, nepredstavujú pre životné prostredie žiadne riziko, podľa zistení štúdie však v Austrálii žije 2,7 milióna mačiek s úplným alebo čiastočným prístupom von. „Keď sa túlajú, prirodzene lovia,“ vysvetľuje Legge.

Foto: Unsplash

Na predmestiach zabíjajú častejšie ako v buši

Podľa zistení vedcov sú najkritickejšími oblasťami predmestia. Na kilometer štvorcový žije na austrálskych predmestiach 40 až 70 mačiek s trvalým alebo čiastočným prístupom von. Spoločne podľa výsledkov štúdie zabijú od 4 400 do 8 100 rôznych zvierat na kilometer štvorcový. „To je 30- až 50-násobne viac ako počet zabitých zvierat divokými mačkami v buši,“ hovorí Legge.

Austrálski vedci varujú, že už jedna mačka s prístupom von môže spôsobiť lokálne vyhynutie nejakého pôvodného druhu živočícha. Austrálska fauna pritom vo väčšine prípadov nie je schopná reagovať na takúto úroveň predácie. Podľa odborníkov nie sú veľmi účinné ani zvončeky či iné pomôcky upevnené na obojkoch mačkách.

Jediným riešením ako ochrániť voľne žijúce živočíchy je podľa vedcov chovať mačky ako výlučne interiérových domácich miláčikov. Odborníci hovoria, že takéto riešenie je pritom aj najjednoduchšie a pozitívne aj pre samotné mačky. Absencia pohybu v exteriéroch totiž minimalizuje riziko kolízie s automobilmi, či možnosti uštipnutia hadom alebo hmyzom, ktoré by mohlo domácej mačke spôsobiť vážne zdravotné problémy či dokonca smrť.

Uložiť článok

Najnovšie články