Foto: MovieStillsDB/Pixabay

Miniséria Chernobyl síce skončila, no ošiaľ okolo seriálu ostáva.

To sa prejavuje aj v záujme o návštevu tejto oblasti, postihnutej najväčšou jadrovou katastrofou. Spoločnosti po celom svete zaznamenávajú veľký nárast dopytu po výlete do Černobyľu. A rovnako je to aj na Slovensku.

Článok pokračuje pod videom ↓

To, že v Černobyle je veľa turistov nám potvrdil aj Dávid Haring, ktorý ako jeden z mála Slovákov dostal povolenie natočiť Černobyľ z dronu. Z Černobyľu sa vrátil pred necelým týždňom a povedal: „Kvôli seriálu momentálne navštevuje Černobyľ až 800 ľudí denne.

Zvýšený záujem o Černobyľ nám potvrdil aj Martin Dubeň, riaditeľ slovenskej firmy CHERNOBYLwel.come. „Nárast na našich stránkach je štvor až päťnásobný. Je to obrovský boom, ktorý sa zatiaľ nedá porovnať s ničím iným. Vždy keď je výročie tragédie, tak zaznamenávame nárast. Metaforicky to teda môžem nazvať, že momentálne je to akoby bolo 5 výročí naraz.“

Foto: Unsplash

Ďalej pobavene dodáva: „Vždy sme vedeli, keď vyšla nová časť, lebo okamžite návštevnosť na stránkach vyskočila. Rovnako, aj keď bola odvysielaná v Amerike a potom aj v Európe.

Martin Dubeň tiež poznamenal, že počet návštevnosti turistov vo vrchole sezóny počas víkendu sa dá merať v tisícoch.

Nie je to nič prekvapivé. Seriál Chernobyl sa stal na na stránke imdb.com najlepším seriálom všetkých čias. Je preto logické, že ľudia majú záujem navštíviť túto oblasť.

Foto: MovieStillsDB

Aj agentúra Reuters si všimla nárast počtu turistov v Černobyle. Riaditeľ SoloEast, Sergiy Ivanchuk, pre agentúru povedal, že iba v máji zaznamenali 30% nárast turistov a rezervácie na jún, júl a august sú až o 40% vyššie ako v minulom roku. Podobne sa vyjadril aj riaditeľ Chernobyl Tour, Yaroslav Yemelianenko, že jeho spoločnosť tiež zaznamenala 30 až 40% nárast a vysvetľuje si to práve odvysielaným seriálom.

Foto: Archív TASR

Reuters ďalej cituje sprievodkyňu Viktoriu Brozhko: „Ľudia sú čoraz viac zvedavejší. Kladú otázky týkajúce sa seriálu.“ Dodáva tiež, že návšteva je bezpečná. „Počas jednej návštevy obdržíte dávku žiarenia na úrovni dvoch mikrosievertov. To je toľko, koľko prijmete aj u vás doma za 24 hodín.“

Pre Reuters sa ale vyjadril aj 18-ročný turista z Holandska, ktorý zvýšenú návštevnosť vidí ako nevýhodu. „Je tu veľa turistov a to vám odoberá zo zážitku, že sa nachádzate na opustenom mieste.“

Uložiť článok

Najnovšie články