Foto: TASR/AP

Najskôr ivermektín, teraz bamlanivimab.

Liek na koronavírus zatiaľ neexistuje. Najúčinnejšie sa dá proti ochoreniu COVID-19 bojovať vakcináciou a samozrejme izoláciu doma, aby sa človek vôbec nenakazil. Týždne sa hovorí o lieku ivermektín, teraz je v niektorých krajinách k dispozícii aj bamlanivimab.

V Maďarsku rozšíria aplikáciu lieku bamlanivimab proti ochoreniu COVID-19 do štyroch univerzitných nemocníc a do župných nemocníc po tom, čo v Juhopeštianskej nemocnici Centrum a v Korányiho národnom pneumologickom ústave ukončili fázu jeho testovania. Informovala o tom v utorok agentúra MTI.

Bamlanivimab už podávajú pacientom v Maďarsku

Foto: Archív SITA

Riaditeľ Juhopeštianskej nemocnice Centrum István Vályi-Nagy uviedol, že na webovej stránke tejto nemocnice sprístupnia všetky príslušné informácie o bamlanivimabe, ako napríklad návod na použitie, ale aj formulár, v ktorom pacient vyjadrí súhlas pre liečbu týmto liekom. V utorok podľa jeho slov prevezme Maďarsko vyše 2000 dávok bamlanivimabu, ktorého dodávka bude priebežne pokračovať, pretože v prebiehajúcej tretej vlne pandémie nového druhu koronavírusu bude potrebovať liečbu čoraz viac pacientov.

Bamlanivimab je prípravok z krvnej plazmy už vyliečenej osoby z covidu, pripomenul Vályi-Nagy. Funguje na báze monoklonálnych protilátok, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu a majú vírus zneškodniť tým, že ho napadnú na pevne definovanom cieli. Aplikujú ho ľahšie, prípadne stredne chorým formou infúzie. Riaditeľ dodal, že doposiaľ z 15 pacientov, ktorým nasadili bamlanivimab, museli hospitalizovať iba jedného, ale ani jeho stav sa nezhoršil, ale iba stagnoval.

V USA liek schválil pre núdzové používanie Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Ako prvý členský štát EÚ nasadilo tento liek Nemecko. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva štúdie ukazujú, že by podávanie tejto protilátky mohlo pomáhať pri obmedzovaní množstva koronavírusu v tele, čo by malo pozitívny vplyv na priebeh choroby. Okrem Nemecka sa tento prípravok používa aj v USA, Kanade a Maďarsku.

Dostala ho aj prvá pacientka v Česku

Foto: SITA/AP

Česko nakúpilo túto protilátku proti chorobe COVID-19 od americkej spoločnosti Eli Lilly. Na sociálnej sieti Twitter to 3. februára oznámil český premiér Andrej Babiš. Ako informujú Hospodárske noviny, liek bamlanivimab už dostala prvá riziková pacientka v Českej republike. Pražská Thomayerova nemocnica ju potom bez komplikácií prepustila domov. Ako ďalej informujú, Slovensko zatiaľ spomínaný liek neschválilo.

Liek je vhodný napríklad pre rizikových pacientov s minimálnymi symptómami, ktorí by mohli následne skončiť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Týka sa to napríklad ľudí nad 65 rokov, diabetikov, ľudí s poruchou imunity alebo po transplantácii. Pokiaľ by bola liečba úspešná, znížil by sa nápor na nemocnice a ochorenie by sa zastavilo skôr, ako by pacienti skončili v nemocniciach, na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo na pľúcnej ventilácii.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )