Foto: NASA Earth Observatory

Ľadovec Okjökull s prezývkou Ok zmizol ešte v roku 2014.

NASA sledovala osud islandského ľadovca po dobu 30 rokov. Žiaľ, ako píše portál DailyMail, nebol to pekný pohľad. V roku 2014 totiž ľadovec zmizol celkom a na jeho mieste bola umiestnená spomienková plaketa. Nanešťastie, zdá sa, že podobný osud stretne v najbližších 200 rokoch aj ďalšie ľadovce.

Okjökull zmizol v priebehu 30 rokov

NASA uverejnila šokujúce zábery, ktoré sú svedectvom toho, ako sa v priebehu troch desaťročí roztopil islandský ľadovec Okjökull. Ľadovec ešte v roku 1986 zaberal plochu 16 kilometrov štvorcových na pohorí v západnej časti Islandu, dnes však z neho neostalo takmer nič, len zopár fliačikov ľadu.

Spomienková plaketa ako varovanie

Následkom toho bola v roku 2014 súčasť skupiny ľadovcov Langjökull vyhlásená za mŕtvu a na jej mieste bola nedávno umiestnená spomienková plaketa. Tá má slúžiť ako varovanie a to nielen pre súčasné, ale aj ďalšie generácie. Zdá sa totiž, že čoskoro nám z ľadovcov pokrývajúcich Zem veľa neostane.

View this post on Instagram

As a geographer, it pains me to write this post. Some of you might read this and think, “it’s only a glacier?” But for me, glaciers and other landscapes bring me endless joy… ⠀ An Icelandic glacier called Okjöjull (or Ok) has been memorialised over this weekend to highlight it as the “first Icelandic glacier to lose its status as a glacier.” ⠀ Scientists believe that under current rates of warming, all of Iceland’s 400+ glaciers will be gone by 2200. And the loss of Ok is a direct result of the climate crisis. ⠀ This causes huge challenges because glaciers are fundamental for life for so many reasons, including: ❄️ act as fresh water reserves for humans and ecosystems ❄️ hold key scientific information of past climates by storing layers of air in the ice ❄️ important culturally, spiritually and religiously ⠀ Losing these glaciers, not only in Iceland but around the world, puts significant pressure on water resources. Which may result in wars, poverty and death in extreme cases. ⠀ The monument is here to highlight the rapid loss of glaciers globally and as a message to the future, telling ourselves that we have to respond to ongoing impacts of climate change. ⠀ I hope that the future, whoever it may be, will see positive results of us combating climate change and saving glaciers from becoming dead ice. ⠀ This cannot go on. We must curb carbon emissions and limit warming. If we lose our glaciers we lose a massive source of water which is finite. We are using more water than the earth can naturally replenish. We need to combat climate change not only for ourselves but also for the future of this planet. If you want more information about Okjökull and the challengers glaciers face then check out: www.notokmovie.com 📸: Rice University Press Release ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ #climatechange #climatecrisis #globalheating #earthscience #geography #ipcc #unfccc #globalwarming #sustainableliving #climatemitigation #migration #carbon #carbonemissions #climatestrike #nature #ecosystems #iceland #okjokull #okglacier #glaciology #glaciers #glacierbreakdown #ecosystembreakdown #climatebreakdown #notokaymovie #geomorphology #geography

A post shared by Charr Talks Climate 🌎 (@charrtalksclimate) on

Ľadovce sa topia rýchlejšie než kedykoľvek predtým

NASA sleduje nielen tento ľadovec, ale aj ďalšie už desiatky rokov a zdá sa, že vlny horúčav, ktoré Európu postihli aj tento rok, sú vážnou hrozbou. Vlna teplého vzduchu zasiahla v júli aj Grónsko a Island, následkom čoho sa na miestach, kde bola niekedy pokrývka ľadu ocitli jazierka vody.

Ochranné plachty a jazierka za snežnou čiarou

Za posledných niekoľko mesiacov médiá neraz informovali o tom, že ľadovce je potrebné v čoraz väčšej miere pokrývať špeciálnymi plachtami, aby odolali letným horúčavám a len pred časom sme informovali o jazere, ktoré sa z roztopeného ľadu vytvorilo pod vrcholkami Álp. Okjökull sa stal prvým islandským ľadovcom, ktorý o titul ľadovca prišiel, no tu to nekončí. Zdá sa, že v najbližších 200 rokoch postihne podobný osud takmer všetky ľadovce.

Ako dlho bude Island krajinou ohňa a ľadu?

Aj keď si teda Island vďaka ľadovcom a vulkánom hovorí krajina ohňa a ľadu, možno sa čoskoro premení na krajinu ohňa a bez akéhokoľvek ľadu. Ruka v ruke s touto hrozbou idú aj ďalšie. Miznutie ľadovcov totiž znamená, že dôjde k zmenám v klimatických vzorcoch, čomu sa bude musieť prispôsobiť aj miestna fauna a flóra. Islandský meteorologický ústav odhaduje, že topenie ľadovcov spôsobí zvýšenú sopečnú aktivitu, ktorá bude mať za následok ešte rýchlejšie topenie ľadu a teda potopy nevídaných rozmerov.

dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články