Foto: MovieStillsDB

Výbuch reaktora v Černobyle je najhoršia jadrová havária v histórii jadrovej energetiky.

Presne pred 34 rokmi došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora v Černobyle. Svet tak čelil jadrovej havárii, aká nemala obdobu. Ak ste napríklad videli dokumenty o černobyľskej havárii, ktoré sme vám odporučili v tomto článku, so zvládnutím dnešného kvízu nebudete mať žiadny problém. Štandardne vám ponúkneme 10 otázok a k tomu tri možnosti, z ktorých bude jedna správna. Zvládnete kvíz o Černobyle na 100%?

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Kedy nastal výbuch v reaktora v Černobyle?

MovieStillsDB

Černobyľská havária sa stala 26. apríla 1986, v černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine (vtedy časť Sovietskeho zväzu). Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky.

Čo spôsobilo výbuch?

Archív TASR

V priebehu experimentu a testu nového bezpečnostného systému došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora.

Ktorý muž je považovaný za toho, kto zapríčinil výbuch reaktora?

MovieStillsDB

Ďatlov riadil, ktorý spôsobil výbuch reaktora. V roku 1987 bol uznaný vinným za „závažné zlyhanie pri riadení zariadení s možnosťou výbuchu“ a bol odsúdený na 10 rokov vo väzení. Po piatich rokoch bol z väzenia prepustený. Napísal knihu, v ktorej namiesto personálu viní za nehodu zlú konštrukciu elektrárne. Počas nehody bol vystavený dávke radiácie 390 rem (3.9 Sv). Zomrel na infarkt v roku 1995.

Ktorý štát informoval svet o tom, že sa v Sovietskom zväze "niečo" stalo?

MovieStillsDB

Na začiatku bol Černobyľ utajovanou katastrofou. Počiatočné dôkazy, že sa stala veľká jadrová havária, nepriniesli sovietske zdroje, ale pochádzajú zo Švédska, kde 27. apríla pracovníci jadrovej elektrárne Forsmark (približne 1 100 km od Černobyľa) našli rádioaktívne častice na svojom oblečení. Švédske hľadanie zdroja rádioaktivity ako prvé naznačilo vážny jadrový problém v západnej časti Sovietskeho zväzu, potom, ako bolo zistené, že problém nie je vo švédskych elektrárňach.

Aký typ reaktora sa nachádzal v Černobyle?

Archív TASR

Kanálový varný reaktor s uránovo-grafitovým moderátorom alebo hovorovo reaktor RBMK (z rus. reaktor boľšoj moščnosti kipjaščij) bol reaktor, ktorý vybuchol v Černobyle. Dnes sa už nevyrába, ale dodnes je v prevádzke v Rusku.

Aké číslo mal vybuchnutý reaktor?

Paweł 'pbm' Szubert/Wikimedia

V sobotu 26. apríla 1986 o 1:23:48 miestneho času sa vo štvrtom reaktore černobyľskej elektrárne (známom ako Černobyľ-4) odohrala katastrofálna parná explózia, ktorá vyústila do požiaru, série ďalších explózií a roztaveniu jadra reaktora.

V súvislosti s reaktorom sa hovorí o "moderovaní" grafitom. Čo je to moderovanie?

Moderátor alebo moderátor neutrónov je látka spomaľujúca neutróny. Najčastejšie sa používa v pomalých jadrových reaktoroch na zníženie energie neutrónov vznikajúcich pri štiepení na energiu tepelných neutrónov. Moderátor je nevyhnutný, aby riadená štiepna reakcia mohla prebiehať.

Čo bolo na hrote regulačných tyčí, ktoré pracovníci v snahe zastaviť nárast výkonu zasunuli do reaktora a spôsobili tým explóziu?

O 1:23:40 stlačili operátori tlačidlo „AZ5“ (havarijná ochrana), ktoré znamená rýchle odstavenie reaktora – kompletné zasunutie všetkých regulačných tyčí, vrátane ručne ovládaných tyčí, ktoré boli predtým neobozretne vytiahnuté. Tým, že mali špičku z grafitu, len celú haváriu urýchlili. Špičku z grafitu mali preto, aby sa ľahšie zasúvali do reaktora.

Kedy bol nad pôvodný sarkofág umiestnený nový sarkofág, ktorý má vydržať 100 rokov?

Archív TASR

V roku 2016 umiestnili nad pôvodný reaktor nový sarkofág. Tým sa začali práce na jeho dokončení.

Koľko palivových uránových tyčí sa nachádzalo vo explodovanom reaktore?

Argonne National Laboratory [Public domain], via Wikimedia Commons

V reaktore sa nachádzalo 1661 uránových palivových tyčí a 211 bórových tyčí, ktoré pôsobili ako brzda.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )