Foto: Profimedia, TASR

Tohtoročný nositeľ nelichotivého titulu bude známy v júni tohto roka.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii vyhlásil Inštitút ľudských práv nominantov na antiocenenie Homofób roka 2023. O titul „zabojuje“ pätica nominovaných, medzi ktorými je expremiér Igor Matovič, herečka Mária Bartalos či komisár pre deti, Jozef Mikloško.

Článok pokračuje pod videom ↓

V minulosti sa z víťazstva (ne)tešili Štefan Harabin, Marián Kotleba, Anna Záborská či naposledy aj Igor Matovič. Cenu si doposiaľ prevzal zatiaľ ako jediný (a prvý) bývalý predseda NR SR Andrej Danko. Ten po stretnutí so zástupcami mimovládnych organizácií zmiernil svoje vyjadrenia voči LGBT komunitám.

Nová pätica nominovaných

Tento rok sa o titul Homofób roka 2023 v ankete nedobrovoľne uchádza trnavský arcibiskup Ján Orosch, ktorého reakcia na homofóbny teroristický útok v Teplárni bola tesne po útoku medializovaná. „Priznám sa vám, že v ich vyjadrení mi vadí jedno slovo, s ktorým nemôžem súhlasiť. To slovo je „nevinné obete“,“ povedal.

Herečka Mária Bartalos. Foto: Profimedia

Nominovaná je aj herečka Mária Bartalos, ktorá sa verejne priznala k členstvu v pochybnom kresťanskom spolku Milosť, ktoré mnohí označujú za sektu. Nominovaná bola vďaka výroku: „Gayovia a lesby sú niečo, čo Boh nazval chaosom.“

Opäť aj Matovič

Stálicou medzi nominovanými je expremiér a predseda hnutia OĽaNO, Igor Matovič. Ten tento rok bude titul Homofób roka obhajovať. Nominovaný bol za príspevok na sociálnej sieti Facebook, ktorý zverejnil. „LGBTIQWERTZUOPASDFHJKYXCVBNM+ prepnutí aktivisti… deťom nahovárajú, že aj s pipíkom môžu byť pipinou,“ napísal.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Poslednými nominovanými sú komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý nedopraje deťom rodinu tvorenú párom rovnakého pohlavia. „Nemám v tom predsudky, ale som presvedčený, že dieťa nepatrí do homosexuálneho zväzku,“ uviedol.

„Som tolerantný, ale zvrátenosti pri Pánu Bohu podporovať nebudem,“ povedal poslanec OĽaNO Milan Kuriak o dúhových rodinách, vďaka čomu sa dostal do pätice nominovaných. V minulosti cez sociálne zdieľal viacero anti-LGBTQA+ príspevkov.

Foto: Facebook (Milan Kuriak)

O víťazovi anticeny rozhodnú hlasujúci prostredníctvom webu ludskeprava.sk. Hlasovací formulár nájdete na tomto odkaze. Hlasovať je možné do 22. júna.

Pribudne aj pozitívne ocenenie Dúhový jednorožec

Zámerom oceňovania Homofóba roka je autorov výrokov nielen odsudzovať, ale upozorniť celú spoločnosť, že aj slová, ktoré si možno neuvedomujeme, môžu niekoho poškodzovať. O to viac, ak sú ich autormi verejne známe osoby. „Chceme spustiť diskusiu na tieto témy tak, aby sa vytvoril priestor argumentom namiesto nadávok a faktom namiesto predsudkov,“ uvádza oficiálny web anticien.

Prvýkrát sa ocenenie rozdávalo v roku 2013. Tento rok sa však bude niesť aj v znamení zmien. Udeľovať sa totiž bude aj ocenenie Dúhový jednorožec. O udelení tohto titulu ale nebude rozhodovať široká verejnosť.

Foto: Inštitút ľudských práv

„Dúhový jednorožec má byť protipólom Homofóba roka, budeme ho udeľovať za niečo mimoriadne a viditeľné,“ prezradila koordinátorka združenia Dúhové Slovensko, Zuzana Slamená. Víťaz v tomto prípade bude oznámený už 22. mája 2023, symbolicky na výročie prvého slovenského Pride z roku 2010.

Najnovšie články