Foto: Pexels

Na svete existuje niekoľko kmeňov, ktoré sa zatiaľ dokázali pred civilizáciou uchrániť.

Pre moderného človeka sú takéto kmene zázrakom, žijú bez akýchkoľvek výdobytkov, nepotrebujú vedieť, aký je deň v týždni a zdá sa, že ich netrápia depresie či úzkosti. Denník The Guardian uvádza, že člena jedného z takýchto kmeňov sa podarilo zachytiť na záznam a video takéhoto druhu je absolútnou raritou.

Domorodcov ohrozujú drogy a odlesňovanie

V hlbinách amazonského pralesa sa na minútový záznam podarilo zachytiť člena jedného z domorodých kmeňov. Video vyvolalo zmiešané reakcie. Na jednej strane je úžasné vidieť, aký život kmene vedú, na druhej strane, viac, než kedykoľvek predtým ich ohrozuje civilizácia, najmä však odlesňovanie a drogoví díleri, ktorí v džungli hľadajú útočisko.

Člen kmeňa Awá

Na zábere je možné vidieť sporo odetého muža, odhaduje sa, že ide o člena kmeňa Awá. Muž našiel mačetu, ktorú vezme do rúk a privoniava k nej. Po chvíli sa zdá, že postrehol niečo podozrivé a o niekoľko sekúnd neskôr si všimne, že v džungli nie je sám. Vezme nohy na plecia a stráca sa v hustom poraste.

Kmene sú kriticky ohrozené

Nezisková organizácia NGO Survival International domorodé kmene mapuje a udáva, že kmeň Awá patrí medzi tie najohrozenejšie. Najväčšou hrozbou sú drevorubači, ktorí neraz obkľúčia celé skupinky domorodcov, zabíjajú ich a zasahujú do ich územia. Nejeden kmeň bol nútený lesy opustiť, niektoré sa však rozhodli ostať a civilizácii sa vyhýbajú, ako len môžu.

Práve vďaka životu v izolácii mnohí neverili, že kmeň vôbec existuje, chceli totiž ďalšiu časť džungle využiť na komerčné účely. Našťastie, tento záber je dôkazom, že džungľa je skutočne domovom pre civilizáciou zatiaľ nedotknuté kmene, vďaka čomu sa ich možno podarí zachrániť.

Ak chcú prežiť, musia spojiť sily

Záznam vyhotovil člen susedného kmeňa Guajajara, Flay Guajajara, ktorý bol práve na love. Ak chcú kmene prežiť, musia spojiť sily, v stávke je totiž posledný nedotknutý kus džungle, na ktorý si brúsia zuby brazílski drevorubači. Flay preto záznam uverejnil prostredníctvom portálu Mídia Índia a dúfa, že video sa dostane do celého sveta a pomôže zabrániť ďalšiemu odlesňovaniu a zároveň aj vyvražďovaniu domorodcov.

Aby prežili, deti sa učia neplakať

Antropologička Sonia Bridi pracuje na vytvorení dokumentárneho filmu o ohrozených domorodých kmeňoch a v televíznej relácii odvysielanej na TV Globo’s Fantástico sa vyjadrila, že rodičia učia svoje deti, aby neplakali. Keď budú potichu, majú väčšiu šancu, že ich nik nenájde a prežijú.

Okrem toho, kmene vysielajú do lesa hliadky, aby prípadných narušiteľov zo svojho územia vyhnali. Do tejto snahy sa zapojil nielen kmeň Guajajara, ale aj ďalšie, napríklad kmeň Ka´apor. Nanešťastie, práve počas týchto hliadok sú členovia kmeňov neraz zavraždení.

Nech sa kmene snažia akokoľvek, hovoria, že brazílska vláda zlyhala, a to nielen v ochrane ich práv na vlastné územie, ale aj v ochrane lesov, bez ktorých ľudstvo neprežije.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články