Vnútro reaktoru KSTAR. Foto: Profimedia

Južná Kórea hlási významný úspech na poli jadrovej fúzie.

Kórejský experimentálny fúzny reaktor KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) dokázal vytvoriť svetový rekord. Podarilo sa mu totiž udržať vysokoteplotnú plazmu zahriatu na 100 miliónov stupňov Celzia stabilnou a to až po dobu 20 sekúnd. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Úspechy už aj v minulosti

Ako informuje portál Phys, veľkú novinku oznámilo výskumné centrum KSTAR už 24. novembra 2020. Udržať horúcu plazmu stabilnou po dlhú dobu je nevyhnutný krok k tomu, aby fúzne reaktory mohli vôbec fungovať a produkovať elektrickú energiu.

Treba poznamenať, že úspechy v jadrovej fúzii sa objavujú čoraz častejšie. Iba pred tromi týždňami sme vás informovali o úspechu fúzneho reaktora HL-2M Tokamak v Číne.

KSTAR držal rekord v udržané plazmy aj v minulosti. Už v roku 2018 sa to vedcom podarilo na 1,5 sekundy, a v roku 2019 to bolo až na dobu 8 sekúnd. Najnovší úspech tak viac ako zdvojnásobil čas udržania horúcej plazmy a významne tak ľudstvo približuje k bodu udržania plamy stabilnej po ľubovoľne dlhú dobu.

KSTAR. Foto: Michel Maccagnan, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Bezpečnejšie ako klasické jadrové reaktory

Horúca plazma je vo fúznom reaktore udržiavaná silnými magnetmi, ktoré bránia jej kontaktu so stenami reaktora. Vďaka magnetickému poľu plazma neroztaví reaktor.

Experimentálne fúzne reaktory napodobňujú proces, ktorý prebieha na Slnku. Rovnako ako na Slnku, aj vo fúznych reaktoroch má dochádzať k zlučovaniu jadier vodíka, pričom vzniká hélium a uvoľňuje sa veľké množstvo energie. Výhodou takýchto reaktorov je, že vodík je v podstate nevyčerpateľný zdroj energie, fúzia jadier vodíka neprodukuje takmer žiadny rádioaktívny odpad a navyše je celý proces bezpečný. Riziko, že by sa reaktor vymkol spod kontroly a spôsobil katastrofu je v porovnaní s klasickými jadrovými reaktormi mizivé.

Vnútro reaktoru KSTAR. Foto: Profimedia

Experimenty aj pre ITER

Úspech KSTAR je tiež úspechom medzinárodného projektu ITER, v rámci ktorého sa buduje najväčší fúzny reaktor na svete v južnom Francúzsku. KSTAR totiž vykonáva experimenty aj pre ITER. Projekt ITER je často označovaný za najväčší experiment 20. storočia a má ľudstvu priniesť pochopenie procesov jadrovej fúzie a má byť základom pre vybudovanie prvej fúznej elektrárne na svete.

Medzitým však budú práce na KSTAR stále pokračovať. Aj prechádzajúce roky ukázali, že predlžovanie času udržiavania stabilnej plazmy je prioritou tohto projektu. Konečným cieľom KSTAR je v roku 2025 dosiahnuť udržanie plazmy zohriatej na 100 miliónov stupňov Celzia po dobu až 300 sekúnd.

Uložiť článok

Najnovšie články