Foto: Unsplash

Trh Gupo v oblasti Busan je najväčším juhokórejským trhom so psím mäsom.

Trh sa preslávil tým, že ste sa tu poľahky mohli dostať k mrazenému psiemu mäsu, zvieratá sa tu však chovali aj živé a zabíjali sa na požiadanie zákazníka. Teraz však úrady rozhodli, že trh sa viac už prevádzkovať nebude, na jeho mieste vyrastie mestský park.

Obchod so psím mäsom je na ústupe

O stravovacích návykoch iných krajín kolujú rôzne fámy, isté však je, že mnohí Kórejčania majú v obľube nielen hydinu či ošípané, ale pochutia si aj na mäse zo psa. Kým pre zvyšok sveta je trh so psím mäsom niečím nepredstaviteľným, v Južnej Kórei je to realita. Ak viete, kde hľadať, nájdete na trhu mrazené psie mäso hotové na konzumáciu, ale aj živé zvieratá, ktoré majiteľ zabije priamo na trhu. Ako informuje portál Animal hope and Wellness, jedným z najväčších trhov so psím mäsom bol trh Gupo. Mäso tu ponúkalo 19 predávajúcich a s každým z nich sa úrady dohodli, že ukončia predaj v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Zatvárajú sa psie bitúnky aj trhy

Dohoda je súčasťou plánu, ktorého cieľom je mesto zregenerovať a vdýchnuť mu nový život. Na mieste trhu so psím mäsom by tak mal čoskoro vyrásť mestský park. Portál hapskorea ale dodáva, že Gupo však nie je jediný trh, ktorý chcú úrady zavrieť. Po celej krajiny sa podobných trhov ruší čoraz viac. Careanimals uvádza, že len v novembri minulého roka bol v meste Seongam zavretý najväčší psí bitúnok s názvom Taepyeong. Okrem bitúnku zrušilo svoje obchody aj niekoľko najväčších predajcov psieho mäsa.

Bolo potrebné vytvoriť plán

Ruku k dielu chce priložiť aj Park Won- soon, starosta Soulu, ktorý chce od trhov so psím mäsom očistiť celé hlavné mesto. Pomohlo by to nielen obyvateľom, ale aj ekonomike. Samozrejme, predajcovia sa nevzdávajú biznisu len tak ľahko a na patričných krokoch vedúcich k zavretiu psieho trhu sa pracuje už 4 roky. Bolo totiž potrebné vytvoriť plán, ktorý by bol výhodný pre všetkých zainteresovaných.

Na tanieroch končia milióny psov ročne

Aj keď ku zmene nedošlo zo dňa na deň, je to významný krok vpred. Južná Kórea je totiž jedinou známou krajinou, kde sa otvorene hovorí o tom, že sa psy chovajú za účelom konzumácie. Ročne sa pre tieto účely vychovajú až dva milióny psov. Samozrejme, psie mäso sa konzumuje aj v iných ázijských krajinách, odhaduje sa, že ročne ľudia zabijú a zjedia až 30 miliónov psov. Najčastejšie sa pritom zvieratá kradnú alebo sa konzumujú psy nájdené v uliciach, niektoré sa však na farmách už narodia a nič iné ani nepoznajú.

Zvieratá sa trápia aj niekoľko minút

Majitelia psov ich najčastejšie zabíjajú za pomoci elektrického prúdu, ide však o mimoriadne krutú metódu, pri ktorej zviera neumiera hneď ale neraz sa trápi aj niekoľko minút. Zaznamenaný bol prípad, kedy majiteľ nechal psa zomierať dlhých 20 minút. Ďalšou často využívanou praktikou je obesenie zvieraťa. Niektorí obyvatelia konzumujú psy počas celého roka, najviac psieho mäsa sa však predá počas júla a augusta, kedy ľudia pripravujú tradičnú polievku bosintang. Verí sa totiž, že bosintang podporuje u mužov potenciu a celkovú odolnosť.

Psie mäso je súčasťou kórejskej kuchyne už dlho a tradície nie je ľahké sa zbaviť. Zákon zakazujúci konzumáciu psieho mäsa však oficiálne vstúpil do platnosti už v júni minulého roka. Konzumácie sa naďalej držia najmä staršie generácie.

dailymail

 

Uložiť článok

Najnovšie články