Foto: esa.int

Najväčší úlomok môže mať až 52 kilogramov.

Satelit Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorý je už 13 rokov nefunkčný, dopadne na zemský povrch v priebehu stredy (21. februára 2024), informuje portál iMeteo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Problémom však je, že nikto presne nevie, kam jeho úlomky spadnú. Vesmírna agentúra preto jeho pohyb pozorne sleduje. Šanca, že by ale satelit niekomu ublížil, je v pomere jedna k miliarde, čiže je takmer nulová, uviedla v utorok ESA.

Vypustený ešte v roku 1995

K vstupu družice do atmosféry dôjde zrejme okolo poludnia. Rátať však treba s pomerne veľkou, 15-hodinovou odchýlkou. Družica ERS-2 bola do vesmíru vypustená v roku 1995 na sledovanie teploty morskej hladiny, vetra a atmosférického ozónu. ESA ju zámerne naviedla do zemskej atmosféry, aby ako vesmírny odpad na obežnej dráhe neohrozovala aktívne satelity a Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

„Odhadujeme, že najväčší úlomok družice, ktorý by mohol dopadnúť na povrch Zeme, bude mať 52 kilogramov,“ doplnil predstaviteľ ESA, Henri Laur. Satelit ERS-2 bol v čase vypustenia na obežnú dráhu najpokročilejšou európskou družicou na pozorovanie Zeme, uviedla ESA. V roku 2011 ukončil činnosť spôsobom, aby sa o 13 rokov postupne vrátil do zemskej atmosféry. ESA sa zaviazala znížiť množstvo vesmírneho odpadu zo svojich misií na nulu do roku 2030.

Uložiť článok

Najnovšie články