Foto: Twitter/hieronymus_burp

Predpoveď článku z roku 1997 je až strašidelne presná.

Ak hovoríme o predpovedi budúcnosti, medzi najpopulárnejších veštcov zrejme budú patriť Simpsonovci. V niektorých starších epizódach sa im podarilo dopredu trafiť vznik aplikácie Tinder, nedávny nedostatok benzínu v Británii, vedeli, že Richard Brenson poletí do vesmíru a aj pád dvojičiek. Dnes tu máme podobný prípad, ide však o článok z roku 1997.

Magazín Wired vydal v roku 1997 článok s názvom The Long Boom: A History of the Future, 1980-2020. V ňom autor predpovedá 10 vecí, o ktorých si myslí, že sa stanú v 21. storočí a mali by sme sa ich obávať, informuje IFL Science. Je až strašidelné, v koľkých bodoch sa trafil do reality. Medzi bodmi je napríklad aj geopolitické napätie, novodobé technológie a ich fungovanie v ekonomike a aj tzv. „nekontrolovateľný mor“.

Pacient ďakuje doktorovi v nemocnici Ťin-jin-tchan, ktorá je určená pre kritických pacientov s novým smrtiacim koronavírusom, foto: TASR/AP

Pri niektorých bodoch je nejaký vývoj jasný, napríklad práve pri technológiách a tiež geopolitických udalostiach. Už v 90. rokoch boli vzťahy medzi niektorými krajinami vyostrené, takže sa to dalo predpokladať. Článok konkrétne uvádza konflikt medzi Čínou a USA a predpovedá tzv. studenú vojnu, pričom táto informácia nie je pravdivá (momentálne), no akési napätie medzi týmito veľmocami sa nedá poprieť.

„Nekontrolovateľný mor“ aj klimatická kríza

Asi najtrefnejšia predpoveď sa týka „modernej chrípky“, a teda neznámej choroby, ktorá spôsobí globálnu krízu. A nepredpovedal to len časopis Wired. Svetová zdravotnícka organizácia pred pandémiou varovala už roky predtým, ako sme ju v roku 2020 pocítili všetci. Momentálne stále bojujeme s koronavírusom. V roku 1997 sa katastrofa globálnych rozmerov s neznámou chorobou zdala ako sci-fi, no dnes máme viac ako 5,16 milióna zaznamenaných úmrtí na covid a toto číslo je pravdepodobne dva až trikrát vyššie.

Jeden bod predpovede bol tiež akýsi kultúrny odpor, ktorý zastaví kultúrny progres, čo by sa dalo do dnešného sveta preniesť ako šírenie fake news, hoaxov a dezinformácií, ktorým verí stále viac a viac ľudí. Momentálne sme v bode, kedy ich šíria aj známe osobnosti, ktoré majú obrovský vplyv na masy, preto tá súvislosť s kultúrou. Žiaľ, ani tie najpokročilejšie vedecké poznatky ľudí nedokážu presvedčiť. Preto máme aj na Slovensku tisíce mŕtvych, ktorí umierajú zbytočne, len preto, že uverili šíriteľom týchto správ.

Foto: Unsplash

Predpoveď tiež varuje pred zmenou klímy a globálnou ekologickou krízou. Presne s tým momentálne bojujeme. Ohrozené sú milióny druhov živočíchov, planéta sa neustále otepľuje a zrejme sa to už nedá zastaviť, lídrom ide len o zisk a krajiny kvôli mamonu odmietajú prijať nevyhnutné. Ohrozené je aj pestovanie plodín, tým pádom výroba potravín a hýbeme sa v začarovanom kruhu. Znečistené ovzdušie ročne zabije milióny ľudí, spôsobuje závažné zdravotné problémy a je priamo zodpovedné za rakovinu pľúc.

Fikcia alebo realita?

Je jasné, že nie všetko v článku z roku 1997 je presné a sedí na 100 % na udalosti posledných rokov. Je to na konkrétnom pohľade čitateľa, ako si jednotlivé body bude interpretovať do dnešnej reality a tiež, nie je všetko len čierne.

Napríklad také technológie priniesli ľuďom aj veľa benefitov, vďaka pokroku mohla ísť vpred aj medicína, máme prvú vakcínu proti rakovine krčka maternice, dokážeme odhaliť práve spomínanú rakovinu v počiatočných štádiách, každý z nás dnes používa smartfón, a teda nepotrebujeme čakať, kým nám počítač, ktorý zaberá celú miestnosť, odošle mail. Preto má všetko svoje plusy aj mínusy, a s možnosťami prichádza aj zodpovednosť, pred ktorou by sme si nemali zatvárať oči.

Uložiť článok

Najnovšie články