Foto: Kerryn Parkinson/Australian Museum

Ryba mesačník patrí medzi tých menej obvyklých obyvateľov svetového oceánu.

O mesačníkovi, konkrétne o druhu mesačník svietivý, sme už na našej stránke v minulosti písali. Ide o rybu, ktorá môže vážiť až dve tony a je tak najťažšou rybou v oceáne. Napriek tomu nie je pre človeka nebezpečná. Tieto podivné ryby sú však stále plné záhad. Jednou z nich je ich vývoj, konkrétne larvárne štádium. To sa ale teraz vedcom podarilo identifikovať. 

Austrálski a novozélandskí vedci po prvýkrát identifikovali malú larvu mesačníka, konkrétne druhu Mola alexandrini. Toto zistenie poskytuje dôležité informácie, ktoré pomáhajú vedcom pochopiť celý životný cyklus týchto morských gigantov a v konečnom dôsledku zachovať ich druh, informuje portál Phys.

Je to prvýkrát, čo sa nám podarilo geneticky identifikovať larválny druh exempláru Mola alexandrini,“ uviedla vedkyňa Marianne Nyegaard.

Dospelý mesačník v porovnaní s človekom. Foto: Photo by Erik van der Goot, used with permission, provided to FishBase by Marianne Nyegaard / CC BY-SA

Náročná identifikácia

Priradiť larvu k dospelému jedincovi je prekvapivo náročný proces. Larválne štádiá rýb totiž vyzerajú niekedy veľmi odlišne od ich dospelých štádií. A v prípade mesačníkov neexistujú žiadne znaky, ktoré by sa dali nájsť v larválnych štádiách, čo robí z identifikácie poriadne náročnú prácu.

Vedci preto podrobili analýze niekoľko drobných larválnych exemplárov, ktoré našli pri pobreží Nové Južného Walesu v roku 2017 a ktoré boli uschované v alkohole.

Dospelý mesačník v múzeu. Foto: Totti / CC BY-SA

300 miliónov vajíčok a žiadna larva

Následne urobili analýzu DNA niekoľkých lariev s priemerom iba 5 milimetrov. Aby nepoškodili vzorku, opatrne odobrali očnú guľu a vykonali extrakciu DNA.

Tú následne porovnali s existujúcimi vzorkami a identifikovali v ňom druh Mola alexandrini, čo bolo prekvapivé, no aj vzrušujúce zároveň, keďže sa konečne našla prvotná fáza vývoja tejto zaujímavej morskej ryby.

Samice mesačníkov majú rekordnú plodnosť a dokážu vyprodukovať až 300 miliónov vajíčok. Vedcov preto dlho mátalo, že nedokážu identifikovať ich larvy.

Foto: Kerryn Parkinson/Australian Museum

Larva mesačníka zaujala aj pre svoj atypický vzhľad, ktorý ľudia prirovnávajú k snehovej vločke či ku škoricovej chrumke.

Uložiť článok

Najnovšie články