Mesačník svietivý v akváriu v portugalskom Lisabone

Foto: Mesačník svietivý v akváriu v portugalskom Lisabone (Tirithel [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

Napriek svojej veľkosti a váhe nepredstavuje pre človeka takmer žiadne riziko. Opačne to však neplatí. 

Patria medzi najpodivnejších, no i najzaujímavejších obyvateľov svetového oceánu. Prekvapujú svojou veľkosťou, tvarom tela, správaním. Mesačník svietivý, alebo po latinsky mola mola, patrí k najväčším kostnatým rybám oceánu a svojimi rozmermi prekonáva napríklad aj nosorožca. Čo jej chýba k prvenstvu vo veľkosti, vynahradila hmotnosťou. Je najťažšou rybou svetového oceánu. Napriek svojej veľkosti a váhe nepredstavuje pre človeka takmer žiadne riziko. Opačne to však neplatí. 

Mesačník svietivý obýva Atlantický, Indický aj Tichý oceán. Zdržiava sa najmä v miernych a tropických zemepisných šírkach, no je dokázané, že sa počas letných mesiacoch dostane napríklad aj do severného mora. Zdržiava sa najmä v hĺbkach do 500 metrov, no často sa pohybuje veľmi tesne pod hladinou vody.

Výskyt mesačníka svietivého vo svetovom oceáne
Foto: Výskyt mesačníka svietivého vo svetovom oceáne (Mola_mola.svg: Bourrichonderivative work: Aleuze [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Veľká a ťažká ako nosorožec

Mola mola, ako znie jej latinské meno, patrí medzi najväčšie ryby vo svetovom oceáne. Bežný dospelý jedinec môže vážiť pokojne aj jednu tonu, tie najväčšie môžu prekonávať aj 2000 kg. Najväčší doposiaľ zaznamenaný jedinec tohto druhu vážil 2300 kg a na dĺžku meral až 3,3 metra. Pre lepšiu predstavu má podobné rozmery aj nosorožec tuponosý, ktorý patrí k najväčším suchozemským obyvateľom planéty.

Mesačník svietivý v akváriu v dánskom Hirtshalse
Foto: Mesačník svietivý v akváriu v dánskom Hirtshalse (Per-Ola Norman [Public domain], via Wikimedia Commons)

Okrem samotných rozmerov je zaujímavý aj mesačníkov tvar tela. Pripomína totiž len rybiu hlavu, akoby tomu zvieraťu chýbal celý zvyšok tela. Platí, že ako je zviera dlhé, rovnako je približne aj vysoké. Celé telo je pritom sploštené a mesačník pripomína akúsi „placku“. Vďaka tomu sa môže tesne pod hladinou vyhrievať na slnku, za čo si vyslúžil aj anglický názov: ocean sunfish.

Náčrt tvaru tela mesačníka svietivého
Foto: Náčrt tvaru tela mesačníka svietivého (See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons)

Vyskočí do 3 metrov

O mesačníkovi svietivom toho ešte veľa nevieme. Nevieme napríklad, kde a za akých podmienok sa rozmnožuje, či prečo sa táto veľká ryba evolučne „zbavila“ svojej chvostovej plutvy. Na druhú stranu však vieme napríklad to, že napriek svojej veľkej hmotnosti dokáže vyskakovať nad povrch oceánu až do výšky 3 metrov. Robí to preto, aby sa zbavila parazitov, ktorý neustále napádajú jej hrubú kožu. Z rovnakého dôvodu sa pravidelne zdržuje aj v nižších hĺbkach, kde sa na týchto parazitoch živia iné menšie druhy rýb a živočíchov.

Zrážky s loďami aj vedľajší úlovok

Napriek svojej veľkosti a váhe nepredstavuje mesačník svietivý pre človeka prakticky žiadne nebezpečenstvo. Táto ryba sa živí najmä planktónom, príležitostne aj menšími rybami. Dodnes neexistuje prakticky žiadny prípad toho, že by priamo zaútočila na človeka. Naopak to však neplatí. Človek pre mesačníky predstavuje riziko a to pomerne veľké. Aktuálne je táto obrovská ryba v zozname Medzinárodného zväzu ochrany prírody evidovaná ako zraniteľný druh a to aj napriek stále početnej populácii.

Mesačník svietivý v akváriu v portugalskom Lisabone
Foto: Mesačník svietivý v akváriu v portugalskom Lisabone (Tirithel [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

Pre mesačníky svietivé sú rizikom najmä rybári a ich lode. Keďže sa často len tak nehybne zdržujú pod hladinou oceánu, stávajú sa tzv. vedľajším úlovkom rybárov a ich sietí. Mnohokrát pre ich veľké rozmery dochádza dokonca k zrážkam s rybárskymi loďami, ktoré poväčšine pre mesačníky končia smrťou, alebo veľmi vážnym zranením. V určitých častiach sveta sú navyše lovené ako veľká pochúťka a to najmä v Japonsku a na Kórejskom polostrove. V Európskej únii je jej lov zakázaný.

V zajatí

Mesačník svietivý sa na rozdiel od iných rýb chová v zajatí len výnimočne. Môže za to jeho váha, rozmery, ale aj náročná starostlivosť  najmä čo sa týka kŕmenia. Napriek tomu sa vo svete nachádza niekoľko akvárií, kde najťažšiu rybu sveta chovajú. Jedno také sa nachádza v Portugalsku, jedno v Španielsku a jedno aj v Dánsku. O niečo častejšie je mesačník svietivý súčasťou akvárií v Ázii.

oceanfish.org, nationalgeographic.comallthatsinteresting.com, aquarium.co.za
Uložiť článok

Najnovšie články