Foto: Profimedia

Miestne úrady postupne vyhodnocujú a hlásia škody, ktoré lesný požiar už napáchal.

Na území amerického štátu Texas vyčíňa sedem lesných požiarov, pričom jeden z nich úrady označili za najväčší v novodobej histórii štátu. Podľa iMeteo zhorelo už viac ako 121-tisíc hektárov zelených plôch a požiar sa stále nepodarilo dostať pod kontrolu.

Situácia je viac ako vážna

Ako v noci na štvrtok informovala agentúra AFP, obrovský požiar už zachvátil územie s rozlohou 344-tisíc hektárov. Hasičom sa do stredy popoludnia podarilo zlikvidovať 18 z 25 aktívnych požiarov. Zápasili pritom so silným vetrom a neobvykle vysokými teplotami. Guvernér štátu Texas Greg Abbott v utorok vyhlásil núdzový stav pre 60 okresov.

Foto: Profimedia

Miestne úrady postupne vyhodnocujú a hlásia škody, ktoré lesný požiar už napáchal: neďaleko mesta Amarillo na severe krajiny požiare dočasne spôsobili odstavenie závodu na výrobu jadrových zbraní; v meste Borger zhorelo niekoľko budov a úrady tam otvorili prístrešok pre vysídlených.

„Domy horia v podstate zo všetkých strán,“ uviedla krajská sudkyňa Lisa Johnsonová. V okrese Hutchinson plamene vážne poškodili elektrické vedenie a vodovodné potrubie. Mesto Fritch je od utorka bez vody a obyvatelia sa pripravovali na výpadky elektriny.

„V kraji máme toľko požiarov, že je mimoriadne ťažké koordinovať zásah v prvej línii. Modlime sa za bezpečnosť nás všetkých a majme po ruke zbalenú tašku,“ napísali úrady susedného mesta Borger na sociálnej sieti.

Foto: SITA/AP – Maxar Technologies

Prezident USA Joe Biden je o situácii v Texase informovaný a je v kontakte so záchrannými zložkami v prvej línii, uviedla tlačová tajomníčka Karine Jean-Pierreová.

Mestá po celých Spojených štátoch a Kanade zaznamenali tento týždeň na február rekordne vysoké teploty – niektoré lokality hlásili dokonca letné horúčavy. Okrem klimatických zmien ide podľa odborníkov aj o dôsledok vplyvu klimatického fenoménu El Niňo.

Uložiť článok

Najnovšie články