Foto: MovieStillsDB.com

Dávajte pozor na spoilery.

Tento článok je ich totiž plný. Televízia HBO uzavrela vysielanie svojho najväčšieho projektu, Game of Thrones, veľkolepým, prekvapivým a kontroverzným finále. Samozrejme o kontroverznej zložke sa bavíme len preto, že veľké množstvo fanúšikov nebolo spokojných. A to nielen s poslednou epizódou, no najmä s poslednou sériou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hneď na začiatok je však nutné avizovať, že pri tak obrovskom projekte, ako Game of Thrones, je veľmi náročné uspokojiť všetkých divákov. S istotou môžeme tvrdiť, že najnespokojnejší boli tí, ktorí čítali knižnú predlohu. Tej sa však seriál nedrží už od piatej série, no i tak sa mu stále darilo udržať si svoju pôvodnú atmosféru.

Od pôvodného príbehu, ktorý vyšiel z pera Georga R. R. Martina sa však seriál naozaj líši. To, čo mu však chýba po tejto stránke bolo nahradené vysokým rozpočtom, ktorý bol z veľkej časti utratený na CGI. Môžeme preto povedať, že GOT je fantazijnou obdobou Marvel Univerza, ktoré však svoju evolúciu započalo nápadnou podobnosťou Pánovi Prsteňov.

Seriál však nadobro skončil a my vám prinášame niekoľko záverov, ktorými rozuzlil svoj dej. Ak ste však poslednú epizódu ešte nevideli a snažíte sa vyhnúť spoilerom, okamžite prestaňte čítať. Pokiaľ ju však máte v čerstvej pamäti, poslúžte si a vyjadrite svoje znepokojenie v komentároch.

R.I.P. Daenerys

Na chvíľu to pôsobilo, že Game of Thrones stratilo svoju krvilačnosť a zmenilo sa na rodinnú drámu. Posledná epizóda však všetko napravila. Daenerys bola zabitá svojim milencom a synovcom, Jon Snowom alebo presnejšie Aegonom Targaryenom. Fanúšikovia sa tešili naprieč celou ôsmou sériou tomu, aký dramatický vývoj získala postava Daenerys, ktorá sa zmenila z vystrašeného dievčatka na Khaleesi, bojujúcu o železný trón.

Potom čo Daenerys nechala zabiť tisíce a tisíce nevinných ľudí v King’s Landing, aj potom ako odzneli zvony na znak kapitulácie, bolo jasné, že jej dni sú zrátané.

Drogon roztopil ľadový trón

Mnoho fanúšikov malo neskromný tip, že na konci seriálu už nebude žiadny trón, o ktorý by sa mohli hlavní hrdinovia biť. Je nám cťou vám oznámiť, že títo fanúšikovia mali pravdu. Potom čo sa Jon vysporiadal s Daenerys, Drogon adresoval svoj hnev skôr priestoru okolo seba, než vrahovi svojej matky. Produktom toho bol aj roztopený železný trón. Posledný z drakov následne zdvihol jej telo a odletel.

moviestillsdb.com

Na roztopený trón usadol Bran

V štvrtej epizóde poslednej série sa Bran zveril Tyrionovi, že už „nechce“. Varys neskôr Tyrionovi povedal, že najlepší vládca je ten, ktorý nechce vládnuť. Toto teda veľmi jasne naznačilo, že Bran bude ten, kto na trón nakoniec usadne, a tak sa aj stalo. Branova úloha však bola v poslednej sérii pomerne zvláštna, keďže svoju nekonečnú múdrosť využil len na to, aby si uťahoval z Jaimeho. Napriek tomu, že preháňal svoju trojokú vranu naprieč Šiestimi kráľovstvami, s nikým sa nepodelil o informácie, ktoré zozbieral. Aj tak je to on, kto bude vládnuť Westerosu.

Jon sa vrátil na hliadku

Keď Jon prezradil Daenerys, že jeho rodičia sú skutočne Rhaegar Targaryen a Lyanna Stark a že je dedičom železného trónu, spôsobil jeden z prvých podnetov pre Dračiu Matku, spáliť King’s Landing. Ako trest za vraždu kráľovnej bol Jon nakoniec poslaný späť na stenu, kde sa opäť stretol s Tormundom a konečne pohladil svojho vlka.

moviestillsdb.com

Tyrion sa stál kráľovským radcom

Odkedy seriál predbehol Martinove knihy, okolo piatej série, zdalo sa, že postava Tyriona akosi upadá a stáva sa čoraz viac obeťou. Koncom poslednej série mal čoraz horší úsudok a to sa týka aj momentu, kedy veril svojej sestre Cersei a poslal armádu Lannisterovcov na Sever bojovať proti nemŕtvym. Napriek všetkým zlým krokom, ktoré učinil, si nakoniec vyslúžil celkom slušné miesto, ako kráľova pravá ruka.

Sansa je kráľovnou Severu

Ako bolo prisľúbené, Sansa sa stala kráľovnou. Zrejme vedela veľmi dobre čo robí, keď Tyrionovi prezradila Jonov pôvod v štvrtej epizóde. Obitá, zlomená a ignorovaná Sansa sa však nakoniec stala skutočne kráľovnou Severu, ktorý je teraz samostatným, nezávislým kráľovstvom.

moviestillsdb.com

Arya opúšťa Šesť kráľovstiev

Aryina postava tiež prešla naprieč seriálom slušnou premenou a vývojom. Z nevinného dievčatka sa stal zabijak a dokonca sa vysporiadala aj s Night Kingom a zachránila tak ľudstvo. Na konci seriálu však opúšťa všetko čo doposiaľ poznala a hľadá nové dobrodružstvo.

Takto skončili osudy hrdinov podľa scenáristov. Je však nad slnko jasné, že George R. R. Martin si predstavoval finále celkom inak, a tak sa stále môžeme tešiť na veľké zvraty. Keďže však spisovateľ na knihe pracuje už niekoľko rokov, vôbec nie je jasné, kedy sa tak stane. Ostáva nám dúfať, že čoskoro.

Huffington Post, IMDB, HBO
Uložiť článok

Najnovšie články